kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul Sinema Müzesi’nden yeni proje: ‘Gelecek Sinemada’

11 Ağustos 2022

İstanbul Sinema Müzesi (İSM), T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Gelecek Gençlerde” destek programı kapsamında, geleceğin sinemacıları için ‘Gelecek Sinemada’ başlıklı bir eğitim programı ve proje geliştirme atölyesi başlatıyor. Uzman isimlerin eğitmen olarak katılacağı ve ücretsiz gerçekleştirilecek program için başvurular başladı.

Dinamik ve yeni fikirlere, teknolojilere ve hikâye anlatılarına açık bir alan olan “Gelecek Sinemada”, nitelikli sinemanın gelişmesi için proje ön yapım ve tasarım aşamalarının çalışılması, yol haritasının çizilmesi ve sektörün bir kültür olarak da gelişmesi amaçlanıyor.

Atölye tasarımının ve koordinatörlüğünü Prof. Dr. Nazlı Eda Noyan’ın üstendiği Gelecek Sinemada projesine, 16-26 yaş aralığındaki gençler seçilecek. Atölye çalışmaları 5 ay sürecek. Proje Geliştirme Atölyesi’nin %80’ine katılım sağlayanlara program sonunda katılım belgesi verilecek, atölye sonunda seçilen 3 film sunum dosyasının sahibine staj imkânı sağlanacak.

“Fikirden Filme Giden Yol”, “Logline, Sinopsis, Treatman, Senaryo”, “Bir Filmin Sahne Analizi”, “Moodboard”, “İş Akışı Plânlama ve Bütçeleme”, “Meslek Birlikleri, Marketler ve Fonlar”, “Sunum Dosyasının Sırrı”, “Proje Sunumu”, “Film ve Teorik Evren”, “Medya Hukuku”, “Kitlesel Fonlama Pazarlama, Dağıtım, Ürün Geliştirme” gibi başlıklarda eğitimlerin verileceği proje kapsamında “Ustalarla Buluşma” bölümünde de Türkiye sinemasının önde gelen yönetmen ve oyuncularıyla buluşmalar gerçekleştirilecek.