kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul Tasarım Bienali’nden Okuma Odası sohbetleri

20 Mart 2017

İstanbul Tasarım Bienali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’na ev sahipliği yapan Nejat Eczacıbaşı Binası’nın giriş katını geçici bir süreliğine bir okuma odasına dönüştürdü. 1 – 31 Mart 2017 tarihleri arasında hafta içi her gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında herkesin ziyaretine açık olan Okuma Odası, İKSV Yenilikçilik Merkezi ve İstanbul Tasarım Bienali’nin mimarlık ve tasarım arşivlerini kullanıma açtı.

Okuma Odası, 20 – 31 Mart tarihleri arasında düzenlediği farklı etkinliklerle de tasarıma dair birçok konuyu gündeme getiriyor ve ziyaretçileri yaratıcı keşif süreçlerine odaklanan genişletilmiş bir kitap kulübüne davet ediyor.

Moda ve Kitap – Pazartesi, 20 Mart 2017, 18.30 – 19.30

Moderatör: Deniz Ova

Konuşmacılar: Begüm Başoğlu ve Aslı Özbek

Moda ve kitap alanında araştırma yapan, kaynak arayanlar veya kitap ve moda konusunda merak içinde olanlar için Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi’nin küratörü Begüm Başoğlu ile moda kitapları koleksiyoneri ve Fashion On Bookshelves blogunun kurucusu Aslı Özbek ile kitap raflarındaki moda kitaplarını derinlemesine konuşacağız.

70’ler ve 80’lerde Televizyonda Popüler Kültür Hayatımız, Perşembe, 23 Mart 2017 – 18.30 – 19.30

Moderatör: Harun İzer

Konuşmacılar: İzzet Öz & Murat Meriç

Ünlü yapımcı ve müzik aşığı İzzet Öz, 50 yıldır Türkiye’nin popüler kültür hayatının nabzını tutan ender simalardan. 1970’lerde radyo ve televizyonda ilk kültür-sanat programlarını başlatan Öz’e bu söyleşide yakın dönem popüler müzik tarihimiz üzerine keyifli kitapları ile tanınan araştırmacı, yazar ve DJ Murat Meriç eşlik edecek. 70’ler ve 80’lerde popüler kültürün ruhu ve günümüze yansımaları üzerine gelişecek bu sohbette, Öz’ün o dönemde yapımcılığını üstlendiği programlardan kısa bölümler de gösterilecek.

Bir yayın yönetmeni, bir tasarımcı, 12 yıllık birliktelik, Cuma, 24 Mart 2017, 18.30 – 19.30

Moderatör: Bahar Türkay

Konuşmacılar: Sırma Köksal, Utku Lom

Edebiyat ve tasarım arasındaki ilişkinin, okur ile buluştuğu en gözle görülür nesnedir kitap. Kitaplar, tasarımlarıyla ne kadar kendilerini anlatır? Peki, tasarım, kitabın hikayesini ne oranda mesele eder kendine? Yayın yönetmeni, yazar ve tasarımcının birlikte olduğu bu hikayede, kitap ve tasarım arasındaki ilişkinin, zarf-mazruf ikilisinden farkını tartışmak ve Can Yayınları’nın bu konudaki tecrübelerini paylaşmak için, Can Yayınları Yayın Yönetmeni Sırma Köksal ve tasarımcı Utku Lomlu ile edebiyat ve tasarımı konuşacağız.

Disiplinler ve Ölçekler Arası Tasarım, Pazartesi, 27 Mart 2017, 18.30

Moderatör: Atılım Şahin

Konuşmacılar: Can Usta, Engin Ayaz, Nesile Yalçın, Ömer Hacıömeroğlu

Kullanıcıların ihtiyacını kim belirler? İhtiyaçları doğru anlayarak ona göre üretilecek farklı çözümler nasıl tasarlanır? Bu tasarımlar bireylerin ve toplumların hayatlarını nasıl değiştirir? ATÖLYE ekibi ve komünitesinden farklı alanlarda çalışan tasarımcılar, tasarımın disiplinler ve ölçekler arası konumunu tartışacak.