kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Istanbul the Lights başlıyor

7 Aralık 2020

Çağdaş İstanbul Vakfı, 7 Aralık 2020 – 3 Ocak 2021 tarihleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin mecra ve tanıtım desteği ile Istanbul the Lights projesini hayata geçiriyor.

Projenin küratörlüğünü CIF Sanat ve Kültür Programları Direktörü Ayça Okay ve Contemporary Istanbul Plugin Küratörü Esra Özkan ile sanatçılar Hande Şekerciler ve Arda Yalkın (ha:ar) üstleniyor.

Istanbul The Lights’ta dijital sanatlar alanında yapılmış eserler, şehrin 59 farklı noktasında sergilenecek. Dijital sanatlar alanında üretim yapan 53 sanatçının eserlerinden 7 LED ışık enstalasyonu, 2 dev ölçekli LED heykel; Maçka Parkı, Maçka Sanat Parkı, Taksim Meydanı, IGA, The Marmara Otel Taksim gibi kamusal ve özel alanlarda konumlandırılacak. Ayrıca 30 yeni medya sanatçısının dijital videoları şehrin 52 farklı noktasındaki şehir ekranı, metro ve AVM’lerdeki ekranlarda gösterilecek. Artırılmış gerçeklik tekniği ile üretilmiş 15 sanatçının heykel ve duvar resimleri de, mobil cihazlar ile deneyimleyenebilecek. Ayrıca, tarihi önümüzdeki günlerde duyurulacak bir de ‘mapping’ gösterisi yapılacak.