İstanbul Tiyatro Festivali’nin “Uluslararası Platform” çalışmaları meyvelerini veriyor

20 Ocak 2020

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç enerji grubu şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın desteğiyle gerçekleştirilen 23. İstanbul Tiyatro Festivali, festival programında yer alan  “Uluslararası Platform” ile Türkiye tiyatrosunun ve çağdaş dansının uluslararası alanda tanınması için de çalışmalar yürütüyor.

2014 yılından bu yana, festival programında yer alan tiyatro, dans ve performans topluluklarının ve sanatçılarının uluslararası bağlantılar kurması ve eserlerinin yurt dışında sahnelenmesi amacıyla gerçekleştirilen “Uluslararası Platform” programı ile, alanının önde gelen festival ve tiyatro sahnesi direktörleri, sanat danışmanları, sahne sanatları profesyonelleri festival sırasında davet edilerek, ağırlıklı olarak festival programında yer alan ya da zaman zaman sezonda sahnelenen yapımlardan bir seçkiyi izlemeleri sağlanıyor. İstanbul Tiyatro Festivali, bu buluşmalar kapsamında programa katılan misafirler ile yerli topluluk ve sanatçıların tanışmasını da sağlayarak Türkiyeli toplulukların tanıtımına destek veriyor.

Bugüne kadar “Uluslararası Platform” vesilesiyle kurdukları bağlantılarla yurt dışındaki festivallere turneye giden topluluk ve sanatçılardan birkaçı şöyle:

  • Seni Seviyorum Türkiye prömiyerini yaptığı 2016 yılında festivalin hemen ardından İran’ın meşhur tiyatro festivali olan Farj Festivali’nde ile Almanya’nın önemli festivallerinden Heilderberg Stückemarkt’ın programında yer aldı.
  • Yine geçtiğimiz yıl Studio Oyuncuları Fransa’nın Metz şehrinde düzenlenen Le Passage Festivali’nde Oyun ile yer aldı.
  • 2016 yılında Studio Oyuncuları tarafından sahnelenen Godot’yu Beklerken Brüksel’de Toneelhuis’de sahnelendi.
  • 2016 yılında Gülce Uğurlu tarafından sahnelenen Evvel Zaman, Almanya’nın Dresden şehrinde düzenlenen Fast Forward Genç Yönetmenler Festivali programında gösterildi.
  • 2014 yılında festivalde prömiyer yapan Ceren Ercan ve Gülce Uğurlu tarafından sahnelenen İstenmeyen isimli oyun ise Theatre de la Villle Paris tarafından düzenlenen Chantier D’europe festivalinde sahne almıştı.

2019 yılında da 28 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen Uluslararası Platform yeni buluşmalara olanak sağladı. 23. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında gerçekleştirilen “Uluslararası Platform” misafirleri arasında Portekiz’den Teatro São Luiz Teatro Municipal’ın artistik direktörü Aida TavaresSchaubühne Berlin’den dramaturg Bettina Ehrlich, Thalia Theater’ın uluslararası programlamalarından sorumlu Nora Hertlein, Fransa Montbeliard’ta bulunan Fransa genelindeki 74 ulusal sahneden biri olan MA Scène Nationale’in  artistik direktörü Yannick Marzin ve Danimarka’nın önemli ve büyük  festivallerinden CPH Stage’in showcase bölümünün programatörü olan Karen Toftegaard gibi önemli isimler vardı.

Katılımcılar bu yıl festival programında yer alan Yangınlar, Sahibinden Kiralık, Öyle Durdum Bekliyordum Geçmeyenler Köprüsünde, Kaçmış Evlatlar Ormanı, Kadar, İo, Bir Şey & Kedi Kedi gibi gösterileri ve Kalanlar isimli okuma tiyatrosunu  izlediler ve festivalin Öğrenme ve Gelişim Programı kapsamında düzenlediği etkinliklerden biri olan “Türkiye’de Çağdaş Tiyatro” paneline katılma fırsatı buldular.

Festivale konuk olan yerli topluluklardan 2020 turne haberleri

2017 yılında 21.festivalde sahne alan Mustafa Kaplan ve Filiz Sızanlı tarafından üretilen Güneşin Zaptı, şubat ayında Theatre de la Villle Paris’in konuğu oluyor. Rus fütürist operası Güneşin Zaptı’nın metnine sızarak  metindeki imge ve sözcükleri; sessel malzemeyi öne çıkararak koreografik bir yazılımla inceleyen çağdaş dans ikilisi Taldans tarafından sahnelenecek eser  27 Şubat – 3 Mart tarihleri arasında Paris’te tiyatroseverlerle buluşacak.

2018 yılında festivalde biriken tarafından bir okuma tiyatrosu olarak sahnelenen ve Viyana’da düzenlenen Festwochen Festivali direktörünü Chirstophe Slagmuylder’in  ilgilisini çekmeyi başaran Sahibinden Kiralık ise bu yıl festivalde İstanbul Tiyatro Festivali ve Festwochen festivalinin ortak yapımı olarakprogramda yer almıştı. Sahibinden Kiralık haziran ayında Viyana’da Festwochen Festivali’ne dört gösteri ile konuk olacak.