kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali’nden açık çağrı

27 Ağustos 2018

Bu yıl ilk kez 23 – 25 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenecek İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali, Türkiye’de sinemanın imajını değiştirmeyi arzulayan bir grup sanatçı tarafından yönetilen, avangard ve deneysel bir film festivali. Festival, kısa metraj deneysel, uzun metraj deneysel ve müzik videolarına bir açık çağrı yapıyor.

Festivalin ana hedefi, eserlerini estetik ve felsefi kaygıları gözeterek üreten sanatçı ve film yapımcılarıyla, verimli bir iletişim ağı ve sergileme alanı oluşmasını sağlamaktır.

Festival, bu ilk yılında, sinema sanatının sunduğu bütün olanaklarla; kurgu, belgesel ve görsel sanatlar arasındaki sınırları aşmayı mümkün kılan her türlü yöntemi tüm çeşitliliğiyle sunmayı amaçlıyor. Çağdaş sinema sanatında bağlam, yapı ve ritimden çekim aşamasına kadar verimli ve sıradışı bağlantılar yaratmak, güncel ilgi alanlarının kültürel etkilerine dikkat çekmek için, verili sinema türlerini belirleyen sınırların boşluklarında gezinen ve bir kalıba sığmayan eserleri görmeyi/sergilemeyi arzuluyor.