kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) başlıyor

6 Haziran 2022

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF), bu yıl 14. kez 6 – 10 Haziran 2022 tarihleri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, Beyoğlu Kültür Yolu etkinlikleri kapsamında Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Kalyon Kültür Merkezi ve İtalyan Kültür Merkezi’nde düzenleniyor.

Festival bu yıl, insanın insana, topluma, doğaya, bitkiye, hayvana veya memlekete duyduğu aşkı, kısacası aşkın her türlü hâlini betimleyen edebiyatın bu yönünden yola çıkarak ”Aşktan Edebiyat” temasıyla düzenlenecek. Festival kapsamında 37 etkinlik ile 13 farklı ülkeden yazar, çizer ve yayıncılık profesyoneli İstanbul’da edebiyatseverler ile buluşacak. Ayrıca İTEF 2022 yazarları ayrıca Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle okullarda genç okurlarla bir araya gelecek.


İTEF sahnesinde Norveçli yazarlar Dag Solstad ve Per Petterson, Güney Koreli yazar Sun Mi Hwang, Kanadalı yazar Aminder Dhaliwal, Amerikalı yazar Rory Power ve Avusturyalı yazar Marko Diniç yer alacak. İtalyan yazarlar Giulio Cavalli ve Luigi Ballerini, İtalyan Kültür Merkezi’nin katkılarıyla festivale konuk olacak. Avrupa Birliği’nin destekleriyle Arnavutluk, Kosova, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Türkiye’nin proje ortağı olduğu Kültürel Çeşitlilik için Bölgesel Ağ – READ programıyla yazar, şair ve yayıncılık profesyonelleri de festivale katılacak. Uluslararası yazarların yanı sıra Türkiye edebiyatının yeni seslerinden Fatma Nur Kaptanoğlu, Firdevs Ev, Kalben ve Selim Bektaş da İTEF’te okurlarıyla bir araya gelecek.

İTEF – 2022 Burs Programı – Profesyonel Buluşmalar ile çeşitli uluslararası çeviri fonları, ajans ve yayınevlerinden yayıncılık profesyonelleri 6-7 Haziran tarihlerinde İstanbul’da buluşacak. Burs programı kapsamında İstanbul’u ziyaret eden konuklar Türkiye’den yayıncılar ile bir araya gelerek kendi ülkelerindeki yayıncılık dinamiklerini anlatacaklar.

İTEF 2022 yazarlarına sahnede Ayça Çakmak, Ayfer Tunç, Bade Baran, Banu Gürsaler Syvertsen, Berkan M. Şimşek, Emir Çubukçu, Mehmet Erkurt, Mehmet Berk Yaltırık, Nermin Mollaoğlu, Seçil Epik, Serda Kranda Kapucuoğlu ve Sibel Oral eşlik edecek. Alfons Pupli, Banu Gürsaler Syvertsen, Göksel Türközü ve Mine Ünsal’ın katkılarıyla tüm İTEF etkinliklerinde simültane ve ardıl çeviri sağlanacak.