kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali katılımcıları açıklandı

11 Mayıs 2016

Bu sene “Sanat ve Kültürde Estetiğin Değeri ve Deneyimlenmesi” teması etrafında sanat, müzik, moda, film, edebiyat ve mimarlık alanlarında dünyanın önde gelen yaratıcı isimlerini, kültürel ve sanatsal ilişkiler geliştirmek adına İstanbul’da buluşturacak olan İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali (IST. Festival), ISTANBUL’74 tarafından 3-5 Haziran tarihleri arasında 6. kez düzenleniyor.

Belgeselleriyle ünlü oscar ödüllü yapımcı ve yönetmen Errol Morris, efsanevi müzik videolarının dahi yönetmeni ve portreleriyle ünlü fotoğrafçı Anton Corbijn, en köklü modaevlerinden Fendi’nin 3. kuşak üyesi ve kreatif direktörü Silvia Venturini Fendi, efsanevi alternatif rock grubu Sonic Youth’un solisti, söz yazarı ve gitaristi Thurston Moore, İngiltere Kraliçesi tarafından obe ünvanı verilen ödüllü mimar David Ddjaye, Indie filmlerin vazgeçilmez oyuncusu Parker Posey, Polonyalı heykeltraş ve video sanatçısı Miroslaw Balka, dünyaca ünlü model ve 25 Magazine’in kurucusu Anja Rubik, Byredo markasının kurucusu İsveçli parfüm tasarımcısı Ben Gorham, Dazed Media Group kurucusu Jefferson Hack, ünlü moda tasarımcısı ve illüstratör Jean-Charles de Castelbajac, çağdaş sanatın en heyecan verici isimlerinden Jose Parla, çağdaş sanatı şiirleriyle birleştiren ünlü sanatçı Robert Montgomery, A Magazine Genel Yayın Yönetmeni Dan Thawley, ünlü Fransız moda danışmanı ve stilist Catherine Baba, aktör ve mücevher tasarımcısı Waris Ahluwalia.

 

İlk kez düzenlendiği 2010 yılından bu yana aralarında Zaha Hadid, Tilda Swinton, Kirsten Dunst, Courtney Love, Ferzan Özpetek gibi sanat, müzik, moda, film, edebiyat, mimarlık alanlarındaki dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen yaratıcı isimlerini sanatseverlerle buluşturmuş olan IST. Festival’in bu seneki teması “Sanat ve Kültürde Estetiğin Değeri ve Deneyimlenmesi” olarak açıklandı. Katılımcılar ve program ise ilerleyen günlerde açıklanacak.

3 güne yayılan programda katılımcılarına, açık panel ve konuşmalar, özel gösterimler, workshop etkinlikleri, sergilere katılma fırsatı ve networking olanakları sunan festival, herkese açık ve ücretsiz olarak düzenleniyor.