kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İSTANBUL UNDERGROUND: Bugünün Türk Yeraltı Edebiyatı Fransız Kültür Merkezi’nde

29 Mayıs 2017

Fransız fotoğrafçı Philippe Dupuich‘in çektiği yeraltı edebiyat dünyasından yazarların yakın plan portrelerinin yer aldığı sergi İSTANBUL UNDERGROUND: Bugünün Türk Yeraltı Edebiyatı, 24 Mayıs – 13 Temmuz 2017 tarihleri arasında, Fransız Kültür Merkezi’nde sanatseverle buluşuyor.

Sergi; aynı zamanda, İstanbul’un kentsel heyecanını ve küreselleşmiş bir megalopolün canlılığını anlatıyor. Yazar, çevirmen ve Türk edebiyatı uzmanı olan Timour Muhidine‘in edebiyat danışmanlığını yaptığı sergi, Küçük İskender, Hakan Günday, Aslı Erdoğan, Metin Kaçan gibi yazarların portreleriyle ziyaretçileri yeraltı edebiyat dünyasında bir yolculuğa davet ediyor.

Marjinal yazarlar her türlü sınıflamanın dışında kalırlar: Onlar, 2000’li yılların Türkiye’sinde, başka bir edebiyatın ve alternatif bir sanat üretiminin kanıtıdır. Genişleyen büyük kentlerin anonimliği içerisinde ayrı bir yerde duran bu yazarların metinleri dergilerde, bloglarda, bazen bir şiirde ya da Metin Kaçan’ın Ağır Roman’ı gibi bir efsaneleşmiş bir anlatıda gün ışığına çıkıyor.

Amerika’daki Beats ya da 1980’lerde İngiltere ve Fransa’daki punk akımlarının temsilcisi yazarlar gibi Türk Yeraltısı’nın başkaldıran asileri de bugünlerde kültürel bir Yeni Doğuş’un aktörleri olarak boy gösteriyor.

Bağımsız sanatçı Philippe Dupuich, edebiyatla bağlantılı birçok projeye imza attı. “Sur les traces d’Amkoullel, l’enfant peul” (Actes Sud), “La Réunion, île de mille part” (Actes Sud, 2001), “Nos Quartiers d’été” (Le Temps qu’il fait, 2004),  “Le Caire qui bat” (Michalon, 2006), “Empreintes et métamorphoses. Le bassin minier Nord-Pas-de-Calais” (Ouest-France, 2008) ve “Sous le soleil de Bernanos, Itinéraire avec Tahsin Yücel en Artois” (Empreintes temps présent, 2010) gibi edebi derlemelere fotoğraflarıyla katkı sağladı.

Yazar, çevirmen ve Türk edebiyatı uzmanı olan Timour Muhidine, Actes Sud yayınevinde “Lettres turques” adlı koleksiyondan sorumludur. Aynı zamanda Paris’teki yüksek öğretim kurumu Inalco’da ders vermektedir.