istanbulberlin yayın hayatına başladı

17 Haziran 2020

istanbulberlin, zamanın kaydını tutan bir gündem oluşturmak, İstanbul’daki güncel kültür-sanat sahnesini dünya gündemine eklemlemek ve Türkiye ile Almanya arasındaki kültürel etkileşime katkıda bulunmak amacıyla 5 Mayıs 2020’de yayın hayatına başladı.

Türkçe, İngilizce, Almanca dillerinde yayın yapan ve Salı günleri güncellenen platform; on yıl yayıncılık sektöründe editörlük, edebiyat ajanlığı ve çevirmenlik yapan ve iki yıldır televizyonda, bir kültür-sanat programının röportaj yapımcısı olarak çalışan Sedef İlgiç tarafından kuruldu.

istanbulberlin; sanatçı, yazar, kültür sanat profesyoneller, okur, katılımcı ve takipçileri arasında yeni sanat eserleri, kitaplar, fikir ve bakış açıları keşfetmeye uygun bir diyalog ortamı yaratmak için yola çıktı.

COVID-19 pandemisi süresince dijital bir alan olarak yola çıkan istanbulberlin, önümüzdeki günlerde görsel içeriklerini de, video ve fotoğraf formatında, kendi bünyesinde oluşturmaya başlayacak. Hedefleri arasında, kültür sanatın farklı dallarında iş üretenlerle ve farklı fikirlerle karşılaşmalar için fiziki alanlar oluşturmak da var.

Güncel kitap, sergi ve filmlere ya da temalara dair derinlemesine röportajlar “Söyleşi” kategorisinde yayınlanıyor. Zamanın kaydını tutan bu güne dek “COVID-19”, “Florian Schneider” ve “Ev” ile ilgili soruşturmalar “Zamanın İçinden” başlığı altında yer aldı. Türkçe ve Almanca edebiyat ve edebiyatçılara dair, yine edebiyatçıların fikirleri “Kulaktan Kulağa” bölümünde; müzik ve filmler üzerinden İstanbul ve Berlin’in şehir kültürleri “Şehirler”de ve edebiyat çevirmenleriyle çeviri üzerine kısa söyleşiler “Edebi Çeviri” başlıkları altında takip edilebiliyor.