kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul’da yeni bir galeri: Collect Gallery

26 Mayıs 2022

Bulgaristan’da National Gallery Sofia’da gerçekleştirilen ‘To Collect Contemporary Art’ başlıklı sergi ile aynı ismi taşıyan bir yaklaşımdan yola çıkılarak kurulan Collect Gallery, mekânsallık üzerinden bir iletişim kurarak çağdaş sanatın hayatın içerisinde daha fazla yer almasını hedefliyor.

Vladimir Iliev’in kurucu direktörü olduğu +359 Gallery ile ortak biçimde, çağdaş sanatı yaygınlaştırmak üzerine kurulmuş olan galeri çalışmalarına 17 Mayıs 2022 itibariyle İstanbul’da da başlıyor. Galeri, 17 Mayıs – 27 Haziran 2022 tarihleri arasında Marcus Graf’ın küratörlüğünü üstlendiği ‘Check-in’ başlıklı ilk sergisi ile kapılarını açıyor.

Her hafta galerinin ana mekânında bir sanatçının kişisel sergisi ile başlayarak, karma sergisinin bir sonraki sanatçısının eserleri galerinin ikinci katında, ‘Check-out’ta sırasını bekleyecek. Bu mekânsal dönüşüm sergi süresince devam edecek. Check-in, galerinin Bulgar sanatçılarıyla geçmişini temsil ederken aynı zamanda Collect Gallery’yi yerel sanat sahnesine de davet ediyor. Sergide yer alan sanatçılar Georgi Georgiev / Jorrras, Martian Tabakov, Kalina Dimitrova ve Sevda Semer.