kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul’da yeni bir galeri: KAIROS

27 Eylül 2022

KAIROS Gallery, 14 Eylül Çarşamba günü kapılarını ziyaretçilerine açtı. Kairos’un 14 Eylül – 16 Ekim 2022 tarihleri arasında gösterilecek açılış sergisiReimage: Morning After Dark’, 18 sanatçının yapıtlarını 1977 yılında Robert Mapplethorpe’un New York’ta açtığı, büyük tepki uyandıran iki ayaklı sergisine şapka çıkaran bir konseptle bir araya getiriyor.

Bu konseptin belirlenmesi Kairos Gallery’nin kimyasına dair ipuçları taşırken galerinin temsil ettiği sanatçıların üretim pratiklerini izleyebilmek adına da sağlam bir zemin oluşturuyor. Sergide yer alan sanatçılar Can Akgümüş, Can İncekara, Ecem Yüksel, Erdal Duman, Gurur Birsin, Gülnihal Yıldız, Irmak Canevi, Metehan Törer, Murat Balcı, Murat Kahya, Murat Önen, Kazım Şimşek, Robert Mapplethorpe, Sezer Arıcı, Sebahattin Yüce, ŞANT, Uğur Ulusoy, Ümmühan Yörük.

Aynı gün, iki farklı mekânda, iki ayrı davetiye ve konsept ile açılan Mapplethorpe sergisi dönemin tipik fotoğraf anlayışını gösteren “normal” yapıtların olduğu bir gündüz kuşağı ile beraber şehrin ve sanatçının tamamen underground yaşamını odağına alan, izlenmesi zor ve kışkırtıcı imajların bulunduğu bir gece kuşağını bir araya getiriyordu.

Reimage: Morning After Dark, sanatçının ve sanat üretiminin bu iki kutuplu üretim pratiğini gün yüzüne çıkararak temsil ve davet ettiği sanatçıların yüzeyde ve derinde bulunan iki zıt kutubunu bir arada göstermeye niyetleniyor. Zıtlıkların tamamlayıcı ilişkisi, uslu ve yaramaz imgelerin bir aradalığı ile sanat üretim pratiklerinin karanlıktan ışığa doğru aldıkları yolculuk bu iki aşamalı sergi ile izleyiciyi bir hesaplaşmaya davet ediyor.