İTEF – İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali – İtalya Özel başlıyor

24 Ağustos 2020

İTEF – İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, 24 – 28 Ağustos 2020 tarihleri arasında İstanbul İtalyan Kültür Merkezi iş birliği ile İtalya Özel programını hayata geçiriyor. Etkinliklerin tamamı çevirmen Nur Öztürk’ün simultane çeviri desteğiyle izleyicilerle buluşacak.

Ferzan Özpetek ile başlayacak festival programında, Mario
Mazzanti, Alessia Gazzola, Fioly Bocca, Ilaria Tuti ve Fiammetta Biancatelli gibi yazarlar yer alacak. Buluşmalar, alanında uzman çevirmen, edebiyat ajanı ve yazarların moderatörlüğünde gerçekleşecek. Bir hafta boyunca sürecek çevrimiçi
etkinliklerde yeni yazarlar keşfedilecek ve çağdaş İtalyan edebiyatı farklı açılardan ele alınacak.

Etkinliğin açılışını 24 Ağustos Pazartesi akşamı saat 20.00’de, Türkiye asıllı İtalya’da yaşayan yönetmen-yazar Ferzan Özpetek yapıyor. Cahil Periler ve Karşı Pencere gibi pek çok ödüllü filmin yönetmen ve senaristi olan Özpetek peş peşe yayımlanan İstanbul Kırmızısı ve Sen Benim Hayatımsın adlı romanlarıyla okurlardan da büyük ilgi gördü. Ünlü yazar, etkinlik kapsamında çevirmen Nazlı Birgen’le bir araya gelecek ve geçtiğimiz ay yayımlanan, hem İtalya’da hem de ülkemizde çok satanlar listesinde zirveye
yerleşen Bir Nefes Gibi adlı son romanını konuşacak.
25 Ağustos Salı akşamı saat 20.00’de özellikle polisiye edebiyatı tutkunlarını mutlu edecek bir söyleşi gerçekleşecek. Türkiye’de de çok sevilen ünlü polisiye yazarı Mario Mazzanti, Kalem Ajans’ın kurucusu, edebiyat ajanı Nermin Mollaoğlu’yla bir söyleşi gerçekleştirecek ve polisiye edebiyatın incelikleri; türün dünü, bugünü ve yarını üzerine konuşacak.
26 Ağustos Çarşamba akşamı saat 20.00’de çok satan kitabı Kırmızı Mektuplar’da bir edebiyat ajanının özel yaşamı ve iş hayatını nasıl dengede tuttuğunu eğlenceli diyaloglarla anlatan yazar Fioly Bocca, gerçek bir edebiyat
ajanı olan ve Kalem Ajans’ta kurgu kitapları temsil eden Kardelen Genç’le eğlenceli bir sohbet gerçekleştirecek.
27 Ağustos Perşembe akşamı 19.00’da, polisiye edebiyat türünde kısa sürede büyük başarı yakalayan Ilaria Tuti Türkiye’deki okurlarına özel bir video paylaşacak.
Saatler 20.00’yi gösterdiğinde ise Çırak, Prensesin Kemikleri ve Sonsuza Dek Saklanmayacak Bir Sır adlı polisiye kitaplarıyla tanınan İtalyan yazar Alessia Gazzola, yazar, çevirmen ve edebiyat eleştirmeni Fuat Sevimay moderatörlüğünde ekranlarda olacak. Bizleri “Kusursuz cinayet yoktur.” cümlesi üzerine düşündürecek ve yazarın en yeni kitabı Uzun Zorlu Yaz başta olmak üzere esrarengiz kurguların yazım sürecine dair  bir söyleşi gerçekleştirecekler.
Haftanın son etkinliğinde, 28 Ağustos Cuma akşamı saat 20.00’de, çevirmenlik ve yayıncılık deneyiminin ardından Walkabout Literary Agency’nin kurucularından olan, edebiyat ajanı Fiammetta Biancatelli ile Nermin Mollaoğlu, İtalyan edebiyatı, pandeminin yayıncılığa etkisi ve edebiyat ajanlığı üzerine konuşacak.