İTÜ Miam’dan “Müzik ve İfade” seminerleri

6 Kasım 2017
İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (İTÜ MIAM) “Müzik ve İfade [Music and Expression]” başlıklı seminerler dizisine başlıyor.
İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Maçka Yerleşkesi’nde bulunan MIAM’da, 7 Kasım – 12 Aralık 2017 tarihleri arasında haftalık olarak gerçekleştirilecek seminerlere katılım ücretsiz ve herkese açık. Seminerler dizisi sonlandığında, seminer metinlerinin kitaplaştırılması da plânlanıyor.

“Müzik ve İfade Seminerleri [Music and Expression Seminars]” – Güz 2017

7 Kasım Salı günü saat 15:00’te ünlü müzik topluluğu Kardeş Türküler İTÜ MIAM Kütüphanesi’nde “Kardeş Türküler’le Sohbet: Geleneksel Müzikler ve Yol Albümü” başlıklı seminerlerini Türkçe olarak sunacaklardır. 6 yıllık bir aradan sonra Yol albümüyle geri dönen topluluk, 20 yılı aşan yolculuklarını İTÜ MIAM’ın konuklarıyla paylaşacaktır.
14 Kasım Salı günü saat 15:00’te müzik sosyolojisi alanının önemli ismi Güneş Ayas “Büyüsü Bozulan Dünyayı Müzikle Büyülemek: Sekülerleşmenin Bir Sonucu Olarak Müziğin Kutsallaştırılması” başlıklı semineri ile Cevad Memduh Altar Salonu’nda konuğumuz olacaktır. Seminer Türkçe olarak gerçekleştirilecektir.
28 Kasım Salı günü saat 15:00’te sanatçı, etnomüzikolog, ve besteci Ulaş Özdemir, “Müzik ve Otorite: Türkiye’de ‘Halk Müziği’ İcrasını Yeniden Düşünmek” başlıklı seminerini Cevad Memduh Altar Salonu’nda sunacaktır. Seminer Türkçe olarak gerçekleştirilecektir.
5 Aralık Salı Salı günü saat 15:00’te alanında 10’dan fazla ödüle layık görülmüş besteci ve ses-vidyo-ortam sanatçısı Georg Klein’ın “Site-Specific Sounds – How Context Intensifies Expression” başlıklı semineri Cevad Memduh Altar Salonu’nda İngilizce olarak gerçekleştirilecektir.
7 Aralık Perşembe Salı günü saat 15:00’te ses sanatı, çağdaş müzik, ses ortamı, ve radyo estetiği alanlarında araştırmalarıyla tanınan Golo Föllmer, “A History of Networked Music Practices as Means and Mirror of Sociality” başlıklı seminerini Cevad Memduh Altar Salonu’nda İngilizce olarak sunacaktır.
12 Aralık Salı günü saat 15:00’te İTÜ MIAM’ın sonik sanatlar ve kompozisyon alanlarında eğitim veren değerli hocası Reuben de Lautour, “Listening as Activism” başlıklı İngilizce semineriyle Cevad Memduh Altar Salonu’nda olacaktır.