kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İyi Tasarım İzmir başvuruları başladı

9 Ağustos 2021

İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Akdeniz Akademisi tarafından düzenlenen İyi Tasarım İzmir, bu yıl 6. kez 26 Kasım – 5 Aralık 2021 tarihleri arasında “Yeniden Müşterek Gelecekler”/ “Common Futures Reloaded” temasıyla fiziksel ve çevrimiçi olarak gerçekleşecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentte tasarım kültürünü yaygınlaştırmaya yönelik yürüttüğü bu kamusal programa, tasarımla ilgili tüm kurum, kuruluş ve bireyler; atölye, sergi ve panel önerileriyle katkıda bulunabilir. Programa başvurular için son tarih 23 Ağustos 2021.

Geçtiğimiz yıl “Müşterek Gelecekler”/“Common Futures” temasıyla gerçekleşen İyi Tasarım İzmir, yakın geleceğimizi şekillendirmesi beklenen insan, makina ve insan-dışı varlıklar arasındaki yeni ortaklık ve işbirliklerini tasarım disiplinlerinin penceresinden tartışmayı amaçlayarak katılımcı ve izleyicilere şu üç ana soruyu yöneltmişti: i) Tasarım üzerinden ortak iyi arayışlarımız, mahalle, kent, bölge ve gezegen ölçeğinde ne tür ‘müşterek gelecek’ senaryoları oluşturmamıza aracılık edebilir? ii) Gündelik hayatımızda giderek daha çok yer işgal eden yeni teknolojilerin tasarıma etkisi ne olacak? iii) Dünyayı kavrayışımızda kendi türümüze biçtiğimiz ayrıcalıklı özne konumunu terk edip maddi, toplumsal ve hatta dijital dolanıklığımızın ayırdına vardığımızda, tasarım nasıl dönüşür?

İyi Tasarım İzmir, “Müşterek Gelecekler”/ “Common Futures” temasını yine ve yeniden ele alıyor. İçinde bulunduğumuz dönemin önemli bir gerekliliği olarak “müşterekler” temasını taze bir bakış açısıyla değerlendiriyor, ‘müşterekler’ konusunu Müşterekler İçin Tasarım Eğitimi, Tasarım ve Bakım ile Müşterekler ve Dirençlilik başlıkları üzerinden tartışmaya açıyor.