kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İz Öztat’ın Adalet Kırbacı adlı eseri Moskova Modern Sanat Müzesi’nin koleksiyonuna eklendi

2 Ekim 2019

Pi Artworks Istanbul tarafından temsil edilen sanatçı İz Öztat’ın Adalet Kırbacı isimli eseri Moskova Modern Sanat Müzesi’nin koleksiyonuna eklendi.

12 – 15 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleşen Contemporary Istanbul’da, Pi Artworks’un standını ziyaret eden Moscow Museum of Modern Art koleksiyon kürasyonu ekibi, İz Öztat’ın Adalet Kırbacı ismini taşıyan yapıtını müzenin koleksiyonuna kazandırdırlar.

Öztat’ın Moskova Moscow Museum of Modern Art koleksiyonuna giren işi, İstanbul sokaklarında sık karşılaşılan ve kamusal alandaki hareketi engelleyen güvenlik bariyerinin içini boşaltarak terazi ile kırbacı taşıyan bir yapıya dönüştürüyor. El yapımı kırbacın yapımında kullanılan tekniğe, mahkumlar tarafından uygulandığı için hapis işi deniyor. Heykeli oluşturan tüm nesneler, işlevleriyle insan bedenini muhatap alıyor. Yapıt, içi boşaltılmış güvenlik bariyeri ile kamusal alandaki kontrol ve baskıyı, terazi ile adaleti, kırbaç ile cezalandırma ve güç çağrışımlarını davet ediyor.  Yapıt, 2 Kasım 2019’a kadar Pi Artworks’te devam eden ve sanatçının özne ve iktidar ilişkisini ele aldığı Askıda isimli sergiyle aynı bağlamı paylaşıyor. 

İz Öztat. 1981, İstanbul. Seçilmiş sergileri arasında Tamawuj, Sharjah Biennial 13, Birleşik Arap Emirlikleri (2017); Land without Land, Heidelberger Kunstverein, Almanya (2016); Tuzlu Su: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori, 14. İstanbul Bienali (2015); Conducted in Depth and Projected at Length, Heidelberger Kunstverein, Almanya (2014); Rendez-vous 13, Institut d’art Contemporain, Lyon, Fransa (2013) ve Here Together Now, Matadero Madrid, İspanya (2013) bulunmaktadır.