kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde Dijital Müze

19 Aralık 2017

Micro-Folie Dijital Müzesi, İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde 14 Aralık 2017 tarihinde açıldı. Müzenin açılışı Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Charles Fries tarafından yapıldı.

20 Aralık 2017 – 14 Nisan 2018 tarihleri arasında gezilebilecek olan Micro-Folie, Fransa dışında ilk kez İzmir’de, Fransız Kültür Merkezi’nde yer alacak.

Mimar Bernard Tschumi tarafından yapılan La Villette’teki « Folies » (çılgın fikirler) kültür parkından yola çıkarak gerçekleştirilen bu yenilikçi proje Fransa İletişim ve Kültür Bakanlığı tarafından hayata geçirildi.

Sahne etkinlikleri, atölyeler ve bir oyun alanından oluşan Micro- Folie, özellikle Dijital Müze ile, her yaştaki izleyicilerine, Fransa’daki 8 önemli kurumda yer alan 250 başyapıtı dev ekranda görme ve inceleme olanağı sağlıyor.

Proje dahilinde, Versailles Sarayı, Pompidou Merkezi, Louvre Müzesi, Picasso Müzesi, Quai Branly, Philarmonie, Universcience ve Ulusal Müzeler, Grand Palais gibi kurumlarda yer alan, antik çağlardan günümüze dek uzanan dönemi yansıtan 250 eser, rehber eşliğinde izlenebilecek.

Micro-Folie “Küçük Çılgınlık”, izleyicilerine büyük kültürel kurumların hazinelerine dijital ortamda ulaşılabilirlik sağlamak, yeni eserlerin yaratılmasına öncülük etmek, bir araya gelmek ve fikir alışverişinin yapılacağı bir alan sunmayı hedefliyor.