kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Jeff Talks Peş Peşe SALT Beyoğlu’nda

23 Temmuz 2018

Manifold tarafından SALT iş birliğiyle gerçekleştirilen Jeff Talks Peş Peşe, bir sergi, beş atölye, bir dizi sunum ve iki Jeff Talks ile geçmiş konuşmaların video kayıtlarını 24 Temmuz – 19 Ağustos 2018 tarihleri arasında SALT Beyoğlu‘nda bir araya getiriyor.

Ofset Yapımevi basımı afişlerin sergilendiği Forum’un devamındaki Açık Sinema’da, ilk dört yıl Burak Erkil’in, Aralık 2014’ten bu yana Işık Kaya’nın hazırladığı kayıtlar gösteriliyor. Onur Ceritoğlu’nun yorgun düşen 12 Jeff sandalyeyle ileri dönüşüm, yeniden kullanım, geri dönüşüm ve tamir bağlamındaki müdahalesine Esen Karol’un afiş, Johannes Buch’un fanzin, Didem Şenol’un kek, Orhan Kolukısa’nın fotoğraf atölyesi eşlik ediyor. 23 afiş tasarımcısının yedişer dakikalık peş peşe sunumlar yapacağı programda ayrıca, 28 Temmuz’da Sevgi Arı’nın, 18 Ağustos’ta da Ouchhh’un Jeff Talks sunumu yer alıyor.

Yılda dört kez herkese açık olarak düzenlenen bir konuşma dizisi olan Jeff Talks‘un bildik işleri bilinmedik yollardan yapmaya çalışan ya da bildik yollarla bilinmedik olanın peşinden giden konuşmacıları genellikle kültür alanından. Esen Karol ve Bülent Tanju tarafından tasarlanıp Johannes Buch’un enerjisiyle 2010’da hayata geçirilen Jeff Talks adını, Karol’un atölyesinde projeksiyonla sunuma uygun yegâne mekâna sığan 12 adet Jeff katlanan sandalyeden alır.

Yer sorunu nedeniyle ilk yıllarda yalnızca davetli katılımcılara açık olmasından ötürü, bütün konuşmaların kaydedilerek çevrimiçi paylaşılmasına özen gösterildi. Zamanla gelişen Jeff Talks, daha çok sayıda Jeff sandalyesi olan ARK Kültür’e, ardından da Studio-X Istanbul’a taşındı ve nihayetinde 2016’da bir Manifold etkinliğine dönüştü. Her Jeff Talks için özel bir afiş tasarlandı, konuşmacısının belirlediği içerikle bir kek yapıldı ve bolca kahve tüketildi.