Jewish Museum yeni sergisi için Kickstarter’dan fon topladı

9 Eylül 2016

New York’ta bulunan Jewish Museum, 9 Ağustos 2016‘da bir fon bulma (crowdfunding) aracı olan Kickstarter üzerinden kampanya başlattı. Kampanya, müzenin gelecek sergisi “Take Me (I’m Yours)” için 30.000 dolar toplamayı hedefliyordu. 8 Eylül 2016’da sona eren kampanya ile 340 kişinin desteği ile 31.018 dolar toplandı.

16 Eylül 2016 tarihinde açılacak olan sergide heykel, kağıt, enstalasyon, performans sanatları ve dijital medya alanında işler üreten 40 sanatçının eserleri yer alacak. Müze yetkilileri ziyaretçilerin koleksiyondan parçaları satın almalarını da hedefliyor.

Kickstarter üzerinden projeye destek olanlar ise Amalia Ulman’dan kitap ayracı, “Take Me (I’m Yours)” baskılı çantalar ve sınırlı sayıda Höller’den “Bottle of Pill Capsules” baskısı sahibi oldular.

1995 senesinde küratör Hans Ulrich Obrist ve Christian Boltanski, Serpentine Gallery’de çağdaş sanatın değerini ve etkileşimini deneyimlemek adına 12 sanatçıdan oluşan bir karma sergi düzenlemişlerdi. Bu sergiden 20 sene sonra Jewish Museum, Jens Hoffmann and Kelly Taxter eş küratörlüğünde, 1995’teki ilk serginin kapsamını genişleterek bir Yahudi kültür kurumu içerisinde paylaşım ve topluluk kavramlarını yeniden canladırıyor.

Müze yetkilileri 10.000 adet sanateserinin ziyaretçilere verilmek üzere üretileceğini belirtiyor. 10.000 eser arasında Lawrence Weiner’ın dövmeleri, Yoko Ono’nun hava filtreleri ve Carsten Höller’in hap kapsülleri yer alıyor.

Take Me (I’m Yours)” sergisi bir sanat eserinin kime ait olduğu ve kime hitap ettiğine bağlı olarak yeni bir anlam kazanacağı fikrine odaklanıyor. Sergi; topluluk, bağış ve paylaşım temaları çerçevesinde şekilleniyor.