Kadıköy Tiyatroları Platformu, tiyatroyu mahallelere taşıyor

26 Ocak 2017

Kadıköy Tiyatroları PlatformuKadıköy Belediyesi desteğiyle, 6 Şubat – 2 Haziran tarihleri arasında 15 mahallede atölye çalışmaları ve sohbetler yapmaya hazırlanıyor. Kadıköy Tiyatroları Platformu’nu oluşturan 62 tiyatro, tiyatroyu mahalleye taşıyor. Kadıköy Belediyesi ile ortak sürdürülen “Benim Komşum Tiyatro” projesinde, Kadıköy’deki 15 mahallede mahalleliye tiyatroyu anlatılacak. 12 tiyatronun Kadıköy’deki 15 mahallede sürdüreceği proje için son başvuru tarihi 1 Şubat 2017.

“Tiyatro nasıl doğdu? Oyuncu nasıl ezber yapar? Dekorcu nasıl çalışır? Işık ve müziğin sahnedeki önemi nedir?” gibi izleyicilerin merak ettiği soruların tiyatro emekçileri tarafından yanıtlanacağı atölye ve sohbetler haftada 2 gün, günde 3 saat olacak. Projeye katılmak için mahalle muhtarlıklarına veya projeye katılan tiyatrolardan birine gidip başvuru formunu doldurmak gerekiyor.

“Mahalleler Tiyatro öğreniyor, Tiyatrolar Mahallelerle Tanışıyor” sloganıyla sürdürülen proje ile ilgili sahnesi olan ve olmayan 62 tiyatro kurumu Kadıköylülere birbirlerini tanıma, ortak dertleri paylaşma, tiyatro sanatını tanıtma, bugünü ve yarını, hayalleri, umutları ve yaşamı konuşma çağrısında bulunuyor.

Projede ayrıca her ay dört oyun Kadıköy Belediyesi katkılarıyla ücretsiz izleyici ile buluşacak. Şubat ayında ücretsiz izleyici ile buluşacak oyunlar şöyle: Bu Anlamlı Günde (Karma Drama), Podyum (Tiyatrokast), Frida (Öykü Sahne), Mavi (Livingroom).