kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Kadıköy Yeldeğirmeni’nde yeni bir yaratıcı platform: NADAS İstanbul

13 Aralık 2018

Nisan 2018’de Jess Sim ve Ahu Kopan tarafından, geniş bir ekip ve topluluğun desteğiyle Kadıköy Yeldeğirmeni’nde kurulan NADAS İstanbul atölye çalışmaları, çeşitli kurslar, projeler ve ortak çalışmalara açık bir mekân olarak geliştirildi.

NADAS, şehir yaşamının çeşitliliğine ve insanlarla çevreleri arasındaki ilişkilere değer veren projeleri destekleyen, kentsel biyoçeşitliliğe adanmış yaratıcı bir mekân. NADAS diğer aktivitelerin yanı sıra yaratıcı atölye çalışmaları ve kurslar, toplantılar ve buluşmalar, bahçecilik ve bitki ekimi, ürün satışları, alan kiralama, özel sanat stüdyosu ve bireysel ofis (ortak çalışma alanı) imkânı da sunuyor. NADAS, bu tarz fikirlerin sınanıp fark edilebileceği ve paylaşılabileceği bir alan sağlayarak daha acelesiz, bilinçli ve empati içinde yaşayan bir topluluk oluşturmayı hedefliyor.

Kadıköy Yeldeğirmeni’nde yer alan proje mekânı, 1930’larda yapılmış üç katlı ve bahçeli bir ev. Odalar, ofis işlerine konsantre olmak üzere rahat bir ortak çalışma alanı arayanların yanı sıra kişisel sanat stüdyosu, hareket kursları ve buluşmalar için alan kiralamak isteyenlere de açık. NADAS’ta aynı zamanda düzenli dersler ve atölye çalışmaları yapılıyor. NADAS ayrıca; bitki dükkanı, bakım danışmanlığı, bitki oteli ve cuma akşamları bitki sohbetleri de sunan platform greensquaremeter’a da ev sahipliği yapıyor.