kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Kalyon Kültür’de yeni sergi: ‘ŞAŞAA’

29 Haziran 2022

Kalyon Kültür, 9 Haziran – 27 Ağustos 2022 tarihleri arasında Ceren ve Irmak Arkman küratörlüğünde Jonathan Monaghan’ın ‘ŞAŞAA’ başlıklı, bugüne kadarki en kapsamlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Görsel sanatlar alanında dünyanın önde gelen isimlerinden Amerikalı Jonathan Monaghan; baskı, heykel ve animasyon teknikleri dâhil olmak üzere pek çok farklı medyumla işler üreten, aynı zamanda NFT ve dijital sanatın ilk uygulayıcıları arasında yer alıyor. Bilim kurgudan Barok dönemi mimarisine kadar sanatın farklı tarzlarından esinlenen ve video oyunu yaratıcılarıyla Hollywood profesyonellerinin de kullandığı en gelişmiş teknolojileri eserlerinde kullanan Monaghan, izleyicileri masalsı ve bir o kadar da sınırları zorlayıcı hikâyelere davet ediyor.

Sanatçının bu sergisinde öne çıkan eserleri arasında; Barok çağın savurganlığı ile dijital çağın aşırılığı arasında paralelliklere dikkat çeken, gelecek ve yok olan doğal yaşam hakkındaki kaygıları ortaya serdiği Superfluity başlıklı üç ekranlı video enstalasyonu, Den of Wolves başlıklı popüler kültür, kurumsal otorite ve teknolojiye aşırı bağımlılık arasındaki bağlantıları sürükleyici ve rüya gibi bir yolculuk çizerek gösterdiği tek kamera ile çekilmiş video enstalasyonu ve terk edilmiş bir alışveriş merkezi, lüks bir otel lobisi gibi boş ticari alanlarda dolaşan bir tek boynuzlu atı konu eden, teknoloji ve materyalizmin modern tutsaklığı için yeni bir mitoloji yaratmayı amaçladığı Disco Beast yer alıyor.