kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Kalyon Kültür’ün yeni sezonu yeni direktörler ve odaklar ile başlıyor

5 Ekim 2021

Kalyon Kültür, yeni sezonunu yeni sanat ve etkinlik direktörleri Ceren ve Irmak Arkman‘ın liderliğinde performans ve yeni medya çalışmalarına odaklıyor.

Kalyon Kültür, yeni sanat sezonunu yazılım ve internet sanatının öncülerinden Avusturyalı LIA’nın Hayatı Kodlamak” isimli sergisi ve Company RAu’nun Sanat Direktörü Korhan Başaran’ın yeni solo performansı Dido” ile açıyor. Sergiye paralel etkinlikler arasında 1-11 Ekim tarihlerinde 212 Photography Istanbul iş birliğiyle Kalyon Kültür’de gerçekleşecek Scarlett Hooft Graafland, Rosa Munoz ve Gözde Mimiko Türkkan’ın katıldığı konuşma programı yer alıyor.

Küratörlüğünü Ceren ve Irmak Arkman’ın üstlendiği LIA: Hayatı Kodlamak sergisi, 1 Ekim – 27 Kasım 2021 tarihleri arasında Nişantaşı Taş Konak’ta yer alan Kalyon Kültür’de sanatseverlerle buluşuyor. 1995 senesinden beri video, performans, yazılım, yerleştirme, heykel, projeksiyon ve diğer aplikasyonları kapsayan bir çeşitlilik gösteren sanatıyla öne çıkan Avusturyalı sanatçı LIA; internet projeleri, geleneksel çizim ve resim sanatını dijital ikonlar ve algoritmaların estetiğiyle birleştiriyor.

Erken dönem yazılım ve internet sanatının öncülerinden kabul edilen LIA çalışmalarının temel materyalini kodlar olarak belirliyor ve çalışmalarındaki stil, kavramsal sanata yakın duran bir minimalizm ile nitelenebiliyor.

LIA: Hayatı Kodlamak sergisinden 9 SUNS (9 Güneş)  yerleştirmesi ise 7-10 Ekim 2021 tarihleri arasında Tersane İstanbul’da düzenlenecek 16. Contemporary Istanbul’da ziyaretçilerini bekliyor. Kalyon Kültür, LIA’nın seyirciyi çevreleyen 9 SUNS (9 Güneş) yerleştirmesiyle ismini su üzerine yansıyan güneşten alan Altın Boynuz’a atıfta bulunarak Contemporary Istanbul’un yeni mekânını kutluyor.

Kuruluşundan bu yana sanatın farklı alanlarını kapsayan etkinlik programı ile dikkat çeken Kalyon Kültür, dans, koreografi ve performans alanlarında kendine has ifade diliyle adından başarıyla söz ettiren Korhan Başaran’ın Sanat Direktörü olduğu Company RAu’nun disiplinlerarası yeni solo performansı Dido’nun  prodüksiyonunu üstleniyor.

Christopher Marlowe’un Kartaca Kraliçesi Dido eserinden alıntılar ve Purcell’in “When I am Laid in Earth” aryası üzerinden yaratılmış bir ses enstalasyonu içeren, görsel, bedensel ve şiirsel performans ​​3 – 7 – 14 – 21 – 28 Ekim tarihlerinde saat 19.00’da izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor.

Kariyerini Amerika ve Türkiye’de sürdüren ve dünya çapında birçok koreograf ve önemli isimle çalışan Başaran, Amerika’da DMUSA, Nimbus Dance Works, Mari Meade DC, Project 44, Boston Konservatuvari / Berklee Üniversitesi, Prometheus Dance ve Türkiye’de Istanbul MDT ve Akbank Sanat için orijinal eserler üretti.

Kalyon Kültür’deki atölye programları dünyanın birçok ülkesinde çalışmalarını sürdüren bağımsız sanatçı, Company RAu’nun direktörü ve sosyal girişimci Amerikalı dansçı Matthew Bade’in 10 – 17 – 24 – 31 Ekim tarihlerinde saat 12.00’de gerçekleşecek 4 günlük atölyesi ile başlıyor.

Bade daha önce Thoss Dans Topluluğu, Skanes Dans Tiyatrosu, Scapino Ballet ve Introdans ile birlikte çalıştı. Repertuarlarında dans ettiği koreograflar arasında ise Marina Mascarell, Alexander Ekman, Kenneth Kvarnström, Ben Wright, Orjan Andersson, Jiri Kylian, Roser Lopes Espinosa, Korhan Başaran ve Nir Ben Gal yer alıyor.