kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Kanada Hükümeti’nden Sanat Konseyi için büyük bütçe arttırımı

24 Mart 2016

Kanada Hükümeti, kültür-sanat alanında bir önceki yönetim dönemindeki kesintileri telafi edecek büyüklükte bir bütçe arttırımı yapacağını açıkladı.

Tüm bu yeni bütçe düzenlemeleri 2015’te Başbakanlığa gelen ve merkez sol eğilimli Liberal Parti lideri Justin Trudeau’nun çalışması. Bu kapsamda Kanada Sanat Konseyi (Canada Council for the Arts) 2016 yılından itibaren önümüzdeki 5 yıl içinde 40 milyon Kanada Doları artışla bütçesini ikiye katlayacak. Kanada müzeleri de acil onarımlar ve bakım için 33 milyon Kanada Doları ve 5 yıllık dönemde 105 milyon Kanada Doları olmak üzere bu yeni bütçeden paylarını alacak. Bu arada devlet yayın kuruluşu CBC de kurumun dijital çağa adapte olabilmesi için 5 yıl içinde 675 milyon Kanada Doları yardım alacak.

Kanada Sanat Konseyi’nin CEO’su ve aynı zamanda direktörü olan Simon Brault, bütçeyi “bir jenerasyonda bir kez görülen yatırımlardan”şeklinde tanımladı ve “Sanat Konseyi’nin bütçesini ikiye katlaması, ekonomimizi canlandırmak ve sosyal uyum yaratmak adına sanatın kapasitesini artırmak inanılmaz bir güven oyudur.” şeklinde konuştu.

Şu anda, 671.000‘nin üzerinde Kanadalının, kültür-sanat sektöründe çalışarak ülkenin Gayrisafi Milli Hasılasına 47.7 milyar Kanada Doları katkı sağladığı Kanada’da, yeni bütçeden 35 milyon Kanada Doları da Kanada’nın kuruluşunun 150. Yılı olan 2017’de uluslararası çalışmalarda bulunacak, Kanada’nın dünya çapında tanıtımına katkı sağlayacak Kanadalı sanatçılara ayrıldı.