Kapalı Gişe, Türkiye’de tekelleşen film sektörüne odaklanıyor

30 Mart 2016

2015 yılından elde edilen veriler, izleyici ve üretilen film sayısı çerçevesinde Türkiye sinema endüstrisinin son on yılda büyük bir gelişim gösterdiğine işaret ediyor. Ancak sektördeki bu kontrolsüz büyüme, film dağıtımları ve sinema salonu gösterimleri açısından haksız rekabet ortamı yarattı. Sektörde bir sinema zinciri, pazarın %50´sinden fazlasını elinde bulunduruyor; bunun yanı sıra dağıtım ve yapım süreçlerini de kontrol etmeye başladı. Dolayısıyla oluşan bu tekelleşme ortamında bağımsız filmlerin yer alması zorlaşıyor.

35. İstanbul Film Festivali kapsamında “Özel Gösterimler” bölümünde yer alan Kapalı Gişe filmi yapımcılar, yönetmenler, dağıtımcılar ve ekonomistlerle birlikte seyircinin seçme özgürlüğüne engel olan bu çarpık ekonominin yarattığı tahribatın izini sürüyor.

Yapımını Coloured Giraffes’in üstlendiği Almanya yapımı film Şenay Akdemir, Evrim Kaya, Fırat Yücel ve Kaan Müjdeci tarafından hazırlandı. 45 dakika sürecek filmin dili Türkçe, filmde İngilizce alt yazı da yer alacak.

10 Nisan Pazar günü 13:30’da Beyoğlu Sineması’nda gerçekleşecek özel gösterim sonrasında salonda film ekibi ve sektör temsilcilerinin katılımıyla dağıtım sorunlarının konuşulacağı bir panel gerçekleştirilecek.

Cem Erciyes’in moderatörlüğünü yapacağı panele film ekibinin yanı sıra yönetmen Onur Ünlü, yapımcılar Serkan Çakarer ve Yamaç Okur katılacak. Sektördeki çarpık büyümeyi, sanat sinemasının olduğu kadar ticari sinemanın yaşadığı açmazları da masaya yatıracaklar. Ayrıca Beyoğlu Sineması’nda buluşacak olan, sektörün çeşitli katmanlarından davetli ve izleyicilerin de kültür politikalarıyla ilgili akıl yürütmesi, tutumlarını ve dertlerini birinci ağızdan ifade etmesi mümkün olacak. Etkinlik hem her konuda eksikliğini duyduğumuz diyalog kültürünün canlanması için, hem de izleyiciden üreticiye herkesin şikayet ettiği dertleri masaya yatırması için önemli bir adım. Bir belgeselin yaratmayı hedeflediği tartışma ortamını vakit kaybetmeden, hemen şimdi, konunun muhataplarıyla kurmaya başlaması anlamına geliyor ve büyük önem taşıyor.