kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Kare Sanat, 25. yılını özel bir sergi ile kutluyor

6 Aralık 2016

1991 yılının Aralık ayında kurulan Kare Sanat, 25. yılını, 1 Aralık 2016 – 14 Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek, galerinin bugüne kadar çalıştığı sanatçıların galeri koleksiyonunda bulunan eserlerinin yer aldığı bir sergiyle kutluyor. Farklı üslup ve dönemleri bir araya getiren sergi, özelde Kare Sanat’ın 25 yılına, genelde ise Türkiye çağdaş sanatının yakın geçmişine tanıklık ediyor.

Galeri, aradan geçen çeyrek yüzyıl içinde sürekli yenilikçi ve avangard bir çizgide ilerledi. İlk sergilerine 1960 sonrası soyut akımın örnekleriyle başlayan, zaman içinde çağdaş sanat haritasının bütün noktalarına temas ederek farklı disiplinlere, yeni oluşumlara ve genç sanatçılara imkan tanıyan Kare Sanat, bu açık uçlu ve yenilikçi tutumla 200’den fazla sergi düzenledi ve çağdaş sanat dünyasının ana kanallarından biri oldu.

Horasan’dan Sabri Berkel’e, Şükriye Dikmen’den Özdemir Altan’a, Hafriyat’tan Can Aytekin’e kadar Türkiye çağdaş sanatını şekillendiren birçok sanatçı ve oluşum galerinin duvarlarında kendilerine yer buldular. Modern sanattan yola çıkıp, çağdaş ve güncel sanata doğru ilerleyen galerinin bu yenilikçi çizgisi bu serginin ana hattını oluşturuyor. Bu hat üzerinde soyut ekspresyonizmden pop art’a, kübizmden müdahale sanatına kadar çeşitli tarzların Türkiye sanatında nasıl karşılık bulduğunu izlemek mümkün.

Sanatçılar:

Özdemir Altan, Zeki Arslan, Tomur Atagök, Can Aytekin, Ferruh Başağa, Sabri Berkel, Monika Bulanda, Bubi, Saim Bugay, Emin Çizenel, Adnan Çoker, Şükriye Dikmen, Arzu Eş, Kamil Fırat, Adem Genç, Hafriyat, Horasan, Mehwish Iqbal, Ayşegül İzer, Zeki Faik İzer, Bahar Oskay, İbrahim Örs, Yusuf Taktak, Ömer Uluç, Serkan Yüksel