kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Karşı Sanat Çalışmaları’nda yeni sergi: ‘Asemic Sound Mappings’

18 Ocak 2022

Karşı Sanat Çalışmaları, 11 Şubat – 4 Mart 2022 tarihleri arasında Melis Bektaş’ın küratörlüğünde Félix-Antoine Morin’in ‘Asemic Sound Mappings’ başlıklı Türkiye’deki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatçının farklı tekniklerle çalıştığı resimlerin ve bir ses yerleştirmesinin yer alacağı sergi 11 Şubat’ta sanatçının canlı performansıyla açılacak.

Félix-Antoine Morin’in çalışmaları grafik notasyona benziyor ve çalışmaların temel yapıları sanatçının beste repertuarından alınan mevcut müzikal formları tasvir ediyor ve genellikle farklı mimarilerden ve çeşitli ses manzaralarının eşsiz hareketinden ilham alıyor.

Asemik “belirli bir anlam içeriği olmayan” veya “en küçük anlam birimi olmayan” demektir. Asemik yazıda okuyucunun doldurması ve yorumlaması için bırakılan bir anlam boşluğu ortaya çıkar. Asemik okuma soyut bir sanat eserinden anlam çıkarma yöntemine benzetilebilir.

Sanatçının grafik dili sabit bir anlama sahip olma eğiliminde değildir, eserlerin yorumlanmasında izleyiciyi serbest bırakır, müzik notasyonu ile saf resimsel şiir arasındaki belirsizlik teşvik edicidir. “Asemic Sound Mappings” başlıklı sergi Morin’in müzikal ve resimsel duyarlılıklarını aynı anda ifade ederek, boşlukta hareket eden, ritmi yüzeye taşıyan katmanlı resimlere yer veriyor.

Félix-Antoine Morin araç olarak müziği ve görüntüyü kuırken şiirsel bir icrayla yaklaşımını şekillendirir. Gerçekliği, kurgu ve soyutlamayla farklı algı alışkanlıkları yaratacak görsel ve sessel imgelere dönüştürür. Araştırma alanı; elektro akustik müzik kompozisyonu, video sanatı, grafik notasyon, fotoğrafçılık, enstalasyon ve yeni medya dahil olmak üzere çok çeşitli ortamları kapsar.

Félix-Antoine Morin, UQAM’da görsel sanatlar ve Montreal Konservatuarı’nda elektro akustik kompozisyon okudu. 2008’de JTTP ödülünü kazandı ve 2012’de Kanada Sanat Konseyi’nden Joseph S. Stauffer ödülünü aldı. Eserleri birçok ulusal ve uluslararası etkinlikte yer aldı. Ayrıca Kohlenstoff Records’un kurucu üyesidir.