kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

KENDİ Koleksiyonu’ndan yeni sergi: ‘Bir Sabah’

19 Nisan 2022

KENDİ Koleksiyonu, 15 – 30 Nisan 2022 tarihleri arasında gerçekleşen SENKRON ‘Eş Zamanlı Video Sergileri’ ve etkinlik programına sanatçı Çağıl Harmandar‘ın animasyon işlerinden oluşan ‘Bir Sabah’ başlıklı sergisiyle katılıyor.

Sergi, Japonya’da üretime devam eden sanatçının KENDİ Koleksiyonu’nda yer alan eserlerinin yanı sıra Türkiye’de ilk kez gösterilecek animasyon işini de izleyici ile buluşturuyor.

Beden’in ana tema olduğu bu işlerde hissettiğimiz duygular, vücut parçalarının şekil değiştirmeleriyle ifade ediliyor. Animasyonlarda, adını koyamadığımız duygular, vücut metaforlarıyla sunuluyor. Gerçekle rüyanın karıştığı bu uyku halinden kesitleri izlerken, gündelik hislerimize uzaktan bakabilmemiz hedef alınıyor.

Kâr amacı gütmeyen bir sanat mekânı olarak tasarlanan KENDİ, Meşrutiyet Caddesi’nde tarihi Cordova Apartmanı’nda konumlanıyor. Mekânın ana kısmında antika oyuncak koleksiyonundan, yılın farklı zamanlarında farklı başlıklarda düzenlenecek sergiler ile izleyicileri ağırlamayı hedefliyor. Mekânın galeri kısmında ise KENDİ Koleksiyonu’nda yer alan sanat eserlerinin yanı sıra farklı küratörler, bağımsız araştırmacılar ve sanatçılar tarafından hazırlanan çeşitli sergi ve etkinlik programları yer almaktadır.