kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Kickstarter sanatçıların bağış toplaması için yeni bir platformu piyasaya sürdü

6 Aralık 2017

Kitlesel fon platformu Kickstarter, sanatçılara yinelenen finansal desteği sağlamak için tasarlanan yeni bir servisi tanıttı. Kickstarter bir seferlik proje fonlamasını sağlarken, yeni platform Drip, devam eden yaratıcı çalışmaları için fon arayışında olan sanatçıları ve çalışmaları etrafında bir topluluk oluşturmak için kullanmak isteyenleri hedefliyor. Kickstarter’ın orijinal proje bazlı modeliyle birlikte kullanılabilecek ve kullanıcılar ve destekçilerin düzenli aralıklarla veya yeni bir materyalin sürülmesiyle fonlamaları için farklı bağış tabakaları kurabilecek.

Destekçilere bilet veya ürün gibi ödüllerin sunulduğu Kickstarter’ın teşvik edici modeline benzer olarak, Drip, servisi kullanan sanatçılar ve kurumlara aynı imkânı sağlıyor ve çalışmalara erken erişim, özel materyal, devam eden işleri görme fırsatı veya kamera arkası güncelleştirmeler gibi teşvikleri sunuyor.

Kickstarter modelinin sanat ve tasarım kitapları için işe yaramasının ardından, Thames & Hudson, özellikle resimli kitaplar için bir kitlesel fon yayıncılık platformu yaratmak için bağımsız projeler tarafından gösterilen potansiyeller üzerine kurulmayı hedefleyen yeni bir girişimi destekliyor. Volume, tasarımcı Darren Wall ve fikri öneren T&H uluslararası editöryal direktörü Lucas Dietrich tarafından yönetiliyor. İkili, girişimin günlük operasyonlarından sorumlu.

Wall, T&H için danışmanlık yapıyordu ve ayrıca kendi yayınevi Read-Only Memory ve Mr Bingo’s Hate Mail ve Wallace Henning’s British Rail Manual gibi diğerleri aracılığıyla kitapları fonladı. Wall, Kickstarter kampanyaları aracılığıyla fonladığı kitapların birçok büyük yayınevi tarafından reddedildiği video oyunlarının tasarım hikayeleri olduğunu ve bu kitaplarını fonlamasına sebep olanın sektörel yayıncılar olduğunu dile getiriyor. Wall, Volume için en önemli ilham kaynağı ve destekçinin, yeni bir model tarafından desteklenebilecek dünyalar kadar uzman kitaplarının olduğu düşüncesi olduğunu belirtiyor.