kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

KINO 2022: Ödüllü Alman Filmleri Sinematek/Sinema Evi’nde

10 Mayıs 2022

Sinematek/Sinema Evi, 10 – 15 Mayıs 2022 tarihleri arasında Goethe-Institut ve German Films ortaklığıyla KINO 2022: Ödüllü Alman Filmleri programına ev sahipliği yapıyor. KINO 2022, film ekiplerinden konukları da İstanbul’da ağırlayacak.

Alman sinemasının son bir yıl içerisinde öne çıkan, ödüllü örneklerini seyirciyle buluşturan program, 41. İstanbul Film Festivali çerçevesinde gösterilen Alman yapımlarıyla başlayan yolculuğuna Sinematek/Sinema Evi’ndeki gösterimlerle devam ediyor.

Programın açılış filmi Son İnfaz‘ın yönetmeni Franziska Stünkel, 10 Mayıs’taki gösterime katılacak ve seyircilerin sorularını yanıtlayacak. Başrolünde ünlü oyuncu Lars Eidinger’in olduğu film, Doğu Almanya’da infaz edilen son idam cezasına ilişkin gerçek bir hikâyeye dayanıyor.

Diğer bir konuksa Wannsee Konferansı‘nın yönetmeni Matti Geschonneck. Nazi rejiminin üst düzey yetkililerinin “Yahudi Sorununa Nihai Çözüm” amacıyla düzenlediği bu toplantının, titizlikle planlanmış bir soykırıma dönüşen bu sapkın bürokratik eylemin gelişimini ürkütücü ve çarpıcı şekilde ortaya koyuyor. Yönetmen Geschonneck, filmin 13-14 Mayıs 2022 tarihlerindeki gösterimlerinde seyircilerle buluşacak. 14 Mayıs’taki söyleşiye Sinematek/Sinema Evi sanat yönetmeni Emin Alper de konuşmacı olarak katılacak. Yönetmen katılımıyla gerçekleşen söyleşilerde ardıl çeviri olacak.

Programdaki belgesel filmlerden Manşetlerin Arkası ise Panama Belgeleri’ne ulaşmasıyla akıllara kazınan ünlü gazeteci Bastian Obermayer ve meslektaşı Frederik Obermaier’in, eski Avusturya Başbakan Yardımcısı Heinz-Christian Strache’nin karıştığı İbiza Skandalı’nı ortaya çıkartma sürecini anlatıyor. Özgür basının önemini hatırlatan ve o sarsıcı haberlerin hazırlanma sürecini akıcı bir dille sunan bu filmin 15 Mayıs’taki gösteriminden sonra, gazeteci ve yazar Nadire Mater ile araştırmacı gazetecilik üzerine bir sohbet gerçekleşecek.

Programdaki bir diğer film ise Andreas Dresen’in yönettiği Rabiye Kurnaz George W. Bush’a Karşı. Bu yıl Berlin Film Festivali’nden En İyi Senaryo ve En İyi Başrol Performansı ödülleriyle dönen film, oğlu Murat’ı tutuklu olduğu Guantanamo’dan kurtarmak için yıllarca mücadele eden Rabiye Kurnaz’ın gerçek hikâyesini konu alıyor.

Geçtiğimiz yıl Talinn’de En İyi Film ödülü kazanan Sevgili Thomas ise aykırı yazar Thomas Brasch’ın hayat hikâyesini anlatıyor.

İklim krizi üzerine gelecekte geçen bir hikâye ile belgesel görüntüleri birleştiren Her Şey Değişecek, Karlovy Vary’de Dietrich Brüggemann’a En İyi Yönetmen ödülü kazandıran Hayır ve Alman Film Ödülleri’nden En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüyle dönen Kıymetli Ivie ise programdaki diğer filmler.