kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Klondike” Berlin Uluslararası Film Festivali’nde

10 Şubat 2022

Maryna Er Gorbach’ın yönetmenliğini, Mehmet Bahadır Er’in ve TRT‘nin ortak yapımcılığını üstlendiği “Klondike” filmi, dünya prömiyerini gerçekleştireceği Sundance Film Festivali’nden hemen sonra, bu yıl 72. kez 10 – 20 Şubat 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Berlin Uluslararası Film Festivali‘nde “Panorama” bölümünde gösterilecek.

Günümüz dünya sinemasının en yeni, cesur ve yaratıcı filmlerine yer veren, hem deneyimli yönetmenlerin, hem de yeni yeteneklerin filmlerine programında yer veren “Panorama”, Berlin Film Festivali’nin en güçlü bölümlerinden birisi. “Panorama” bölümünde 1999’dan bu yana Berlin Film Festivali’nin en büyük jürisi olan izleyicilerin oyladığı bir film “Panorama İzleyici Ödülü” de veriliyor.

Ukrayna-Rusya sınırında yaşayan hamile bir kadın olan Ira’nın ayrılıkçı gruplar tarafından köyünün kuşatılmasına rağmen evini terk etmeyişiyle başlayan film, 17 Temmuz 2014 günü Ira ve ailesinin kendilerini uluslararası bir uçak kazası felaketinin merkezinde bulmalarını konu alıyor. Ukrayna, Türkiye, Gürcistan, Polonya ve Bosna Hersekli film ekipleri tarafından Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde Ukrayna’da çekimleri gerçekleştirilen “Klondike”, 2020 yılında düzenlenen 12 Punto’da “TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülü”nü almıştı.