kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Klondike’ye Fribourg Film Festivali’nden üç ödül

30 Mart 2022

Maryna Er Gorbach’ın yönetmenliğini, Mehmet Bahadır Er’in ortak yapımcılığını üstlendiği Ukrayna-Türkiye ortak yapımı ‘Klondike’ filmi, İsviçre’nin Fribourg kentinde bu yıl 36.’sı düzenlenen Fribourg Film Festivali’nde Uluslararası Yarışma En İyi Film, Gençlik Jürisi Mansiyon ve Film Eleştirmenleri En İyi Film ödüllerine lâyık görüldü.

Yönetmen Maryna Er Gorbach ile filmin ortak yapımcılığını üstlenen Mehmet Bahadır Er, törene birlikte katılırken; törende Maryna Er Gorbach saldırı altındaki ülkesinde ülkesini savunan Ukraynalı sanatçılara dikkat çekti.

Locarno Film Festivali Direktörü Giona A. Nazzaro, Afgan Yönetmen Sahra Mani, Arnavut müzisyen Elina Duni ve Angola’dan film yapımcısı Jorge Cohen’den oluşan Frigborg Film Festivali’nin Uluslararası Uzun Metraj Film Jürisi gerekçeli kararını “Genç ve çekici bir ses tarafından yönetilen, yazılan ve düzenlenen başarılı ve güçlü bir film. Maryna Er Gorbach’ın yakın gelecekte uluslararası sinemada önemli bir rol oynayacağına ve bu şaşırtıcı ve dikkat çekici eserde yer alan vaatleri yerine getirmeye devam edeceğine inanıyoruz. Gerçekleşmek üzere olan bir savaşın kasvetli tasvirinin titiz bir şekilde işlenmesi ve insan doğasının karmaşasını anlama konusundaki şefkatli yaklaşımı nedeniyle, Maryna Er Gorbach’ın Klondike filmini oy birliğiyle Grand Prix’e layık gördü.” şeklinde açıkladı.