Köken Ergun, The People’s Cinema’da

21 Temmuz 2016

22 Temmuz – 11 Eylül 2016 tarihleri arasında Salzburg‘da Salzburger Kunstverein‘da gerçekleşecek The People’s Cinema, 60’dan fazla çağdaş sanatçıyı, üç sinema pavyonu ve söyleşi serisi ile bir araya getiriyor. The People’s Cinema projesine bu yıl Türkiye’den yönetmen Köken Ergun da katılıyor.

İstanbul ve Berlin’de yaşayan video sanatçısı Köken Ergun, politik ve günlük yaşam arasındaki ilişkileri sorgulayan işler üretiyor. Ergun, Almanya’daki Türk düğünlerini, Caferilerin Aşura merasimlerini, Filipinli göçmen işçilerin kendi aralarında düzenledikleri güzellik yarışmalarını, resmi bayramlardaki askeri törenleri vb. farklı etnik grupların ritüellerini eksenine alıyor. Toplulukların sosyalleşme biçimlerini ve bu grupların dinamiklerini araştıran Ergun; göç, farklılık, milliyetçilik ve sekülerizm şemalarını da inceliyor.

Sanatçının eserleri daha önce Palais de Tokyo, Stedelijk Museum Bureau Amsterdam, Kiasma Museum of Contemporary Arts, Digital ArtLab ve Kunsthalle Winterthur gibi uluslararası kurumlarda sergilenmişti.