kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Komünite Bodrum’dan Aralık ayı etkinlikleri

30 Kasım 2020

Bodrum, yeni bir ortak yaratım platformuna kavuştu: Komünite Bodrum. Bodrum’da yaşayan ve Bodrum’a fayda sağlamayı amaçlayan farklı sektörlerden genç girişimcilerin bir araya gelerek oluşturduğu Komünite Bodrum, pandemi sebebiyle 2020 yılında gerçekleştirmeyi planladığı tüm fiziksel etkinlikleri Aralık ayında çevrimiçi ortamda gerçekleştirecek.

Komünite Bodrum; Aralık ayında, her salı günü düzenli olarak gerçekleştirdiği topluluk buluşması olan ‘Komünite Salısı’ etkinliğini çevrimiçi ortama taşıyarak, merak eden herkesin katılımına açık bir şekilde ‘Komünite Salısı // Pop Up Topluluk Buluşmaları’ adı altında gerçekleştirecek, British Council’ın Kültürde Kadın Gücü destek programı kapsamında dünyaca ünlü İngiliz sanatçı Abigail Reynolds’ı çevrimiçi bir etkinlik ile ağırlayacak ve son olarak Bosch Alumni Network’ün desteğiyle ‘Hikayeler toplulukları nasıl dönüştürür?’ adlı bir çevrimiçi hikaye anlatıcılığı atölyesi düzenleyecek.

Son yıllarda aldığı göç ile bir ‘tatil cenneti’ olmaktan çıkarak her mevsim aktif yaşayan bir kente dönüşen Bodrum’da kurulan Komünite Bodrum, bu kentte yaşayan ve bu kenti güzelleştirmek isteyen ve ona fayda sağlamayı amaçlayan kişileri bir araya getiriyor.

Her bir bireyin kendi deneyimlerini ve uzmanlıklarını ortaya koyarak iş birliği yapmayı, paylaşmayı ve böylece ortak yaratım platformu oluşturmayı hedefleyen Komünite Bodrum, film gösterimlerinden söyleşilere, atölyelerden festivallere pek çok etkinliğe imza atmayı amaçlıyor.

Bodrum’un 1990’lı yıllardaki tek sineması olan ve kapandığından beri atıl duran Karia Sineması’nın fiziksel alanını Karia Princess Hotel’in büyük destekleriyle The Karia Hub adıyla bir kültürel alana dönüştürme sürecinde olan oluşum, burada düzenli olarak topluluk birleştirici aktiviteler gerçekleştirecek.

Komünite Salısı // Pop Up Topluluk Buluşmaları

Pandeminin dünyayı vurmasıyla 2020 yılı için planlanan tüm fiziksel aktivitelerini çevrimiçi ortama taşıyan Komünite Bodrum’un her salı günü kendi içinde düzenli olarak gerçekleştirdiği topluluk buluşması olan ‘Komünite Salısı’ etkinliği 1 Aralık Salı günü herkese açık ve çevrimiçi olarak ‘Komünite Salısı // Pop Up Topluluk Buluşmaları’ adıyla ilk kez gerçekleşecek. Bu etkinlik; Komünite Bodrum’u merak edenlerin ve ilgi duyan herkesin katılımına açık bir etkinlik olarak tasarlandı. Komünite Bodrum üyelerinin de katılımıyla topluluğun hedefleri ve topluluğun güncel aktiviteleri hakkında bilgi aktaracağı bu etkinliği kaçırmayın!,

Conversation on Lost Libraries with Abigail Reynolds

Komünite Bodrum, British Council’ın Kültürde Kadın Gücü destek programı desteğiyle Abigail Reynolds’ı Kayıp Kütüphaneler isimli çalışmasıyla çevrimiçi bir buluşmada konuk edecek. Sanatçının, İpek Yolu üzerinde yer alan ve çeşitli sebeplerle yok olmuş kütüphaneleri araştırmak üzere yaptığı motosiklet yolculuğu sonucunda ortaya çıkan 16 mm filmin izleneceği, Kültürde Kadın Gücü üzerine konuşulacağı ve Reynolds’ın bir kolaj atölye uygulamasıyla birlikte ücretsiz olarak 2 Aralık Çarşamba günü saat 19.00’da gerçekleşecek.

Hikaye Anlatıcılığı Atölyesi: ‘Hikayeler toplulukları nasıl dönüştürür?’

Komünite Bodrum; Bosch Alumni Network’ün desteğiyle 12-13-19-20 Aralık tarihlerinde 4 bölümden oluşacak bir hikaye anlatıcılığı atölyesi düzenleyecek. Hikayeler Toplulukları Nasıl Dönüştürür? başlıklı atölye, eğitmen Pınar Özütemiz’in kolaylaştırıcılığıyla ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.  Bu atölye duygularını hikayeler yolu ile ifade etmeye açık olan, topluluklarla çalışmayı seven, kendisi ve çalışma arkadaşları ile iyi iletişim ve kalıcı ilişkiler geliştirmek isteyen ve hızlı değişim ve fikir ayrılıkları karşısında yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini harekete geçirebilen topluluk üyeleri, topluluk liderleri, inisiyatifler ve sivil toplum kuruluşları için tasarlandı. Bu etkinliğin son başvuru tarihi 29 Kasım 2020’dir ve etkinliğe katılım 30 kişi ile sınırlıdır.