kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Konuşma: “İnternet Sanatı Kuşakları: 1.0’dan 2.0 ve İnternet Sonrası”

29 Nisan 2021

Sabancı Üniversitesi ve digitalSSM Arşiv ve Araştırma Alanı yürütücülüğünde gerçekleştirilen “Teknolojik Sanat Eserlerinin Korunması” projesi, 30 Nisan Cuma günü saat 17:00‘de “İnternet Sanatı Kuşakları: 1.0’dan 2.0 ve İnternet Sonrası” başlıklı uluslararası konuşmaya ev sahipliği yapıyor.

Etkinliğe Sheila C. Johnson Design Center Direktörü, Whitney Museum of American Art’ın Dijital Sanat Yardımcı Küratörü Christiane Paul’un konuşmacı olarak katılacak.

Yaklaşık otuz yıldır teknolojik platformlarla gelişen, arama motorları ve yaratıcı keşifleri temel alan internet sanatı, artık yerini kurumsal sosyal medya platformlarına ve internet sonrası olarak adlandırılan son on yılın fiziksel üretimine bıraktı. Christiane Paul konuşmasında, Web 1.0’den günümüze kripto sanat furyasını, internet sanatının estetik ve kavramsal gelişimini takip ederek kimlik, veri çerçevesi ve ortaklaşa üretimle ilişkisinin tarihini anlatacak. Aynı zamanda internet temelli sanatı sunmaya yönelik küratörlük modellerini ele alacak ve bu sanat formunu koruma yöntemlerinden bahsedecek.