kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Konuşma: “Müzelerin Geleceği: Yeni Tahayyüller ve Yaklaşımlar”

17 Mayıs 2021

Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM), 18 Mayıs günü ve haftasında tüm müzeleri Uluslararası Müzeler Günü‘nü kutlamaya davet ediyor. ICOM bu yılın temasını “Müzelerin geleceği: İyileşme ve yeniden düşleme” olarak belirledi.

Hrant Dink Vakfı‘nın 23,5 Hafıza Mekânı tarafından düzenlenen 23,5 Sohbet serisi 18 Mayıs Salı günü saat 18:30‘da “Müzelerin Geleceği: Yeni Tahayyüller ve Yaklaşımlar” başlıklı bir konuşma gerçekleştiriyor.

COVID-19 pandemisi kültür-sanat alanını olumsuz etkiledi. Pandemi nedeniyle birçok müze ziyaretçilerini ağırlayamadı. Ancak bu tüm bu kısıtlamalara rağmen, içinde bulunduğumuz dijital çağ ve teknolojik imkanlar müzelerin misyonunu sürdürmesi için yeni olanaklar sunuyor.

Uluslararası Müzeler Konseyi mevcut müze tanımını ve müzeler için etik kurallar kılavuzunu güncellemek için bir süredir çalışmalar yürütüyor. Konsey yeni bir tanım üzerine çalışırken bizleri de geleceğin müzeleri üzerine düşünmeye ve müzelerin yaşayacağı dönüşümleri hayal etmeye davet ediyor.

23,5 sohbet dizisinde Uluslararası Müzeler Konseyi eski başkanı Suay Aksoy ve müzebilimci Afşin Altaylı’nın katılımıyla müzelerin geleceği, müze tanımının nasıl yeniden şekilleneceği, müzelerin barış inşasına, demokrasiye, toplumsal diyaloğa katkısı; dijitalleşme ve yeni teknolojilerin müzeler üzerinde ne gibi dönüşümler yaratılacağı konuşulacak.