Köprüde Buluşmalar 2016 Film Geliştirme Atölyesi projeleri açıklandı

15 Şubat 2016

Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi danışma ve okuma kurulu tarafından değerlendirilen 100 başvuru arasından seçilen uzun metraj 8 kurmaca ve 2 belgesel projesi 12-13 Nisan tarihlerinde 35. İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenecek Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi’ne katılmaya hak kazandı.

Seçilen projelere uluslararası deneyimli eğitmen ve sinemacılar tarafından sinema dersleri ve grup çalışmalarından oluşan senaryo, yapım, pazarlama ve dağıtım konuları üzerine bir eğitim verilecektir.

Proje danışmanı ve yapımcı Nazlı Kilerci, İsrail Film Fonu Yöneticisi Katriel Schory, Sektör Danışmanı Tobias Pausinger ve deneyimli yapımcı Amra Baksic Camo ile yapacakları senaryo, proje geliştirme, yapım, sunum çalışmalarının ardından İmre Tezel ile film pazarlama ve dağıtım yöntemleri üzerine ve dijital medya uzmanı Nihan Katipoğlu ile sosyal medya stratejisi üzerine yoğunlaşan bir çalışma yapacaktır. Ayrıca No Place Like Home filminin yönetmeni ve yapımcısı Carlos Hagerman seçilen belgesel projelerle birebir çalışma yapacaktır.

Bu eğitimlerin amaçları şöyle belirlenmiştir:

  • Seçilen projeleri güçlendirmek
  • Yapımcı ve yönetmen arasındaki ilişkiyi sağlamlaştırarak ekip çalışması becerisini geliştirmek ve benimsetmek
  • Projelerin bundan sonraki süreçlere özgüvenle devam etmelerini sağlamak
  • Projelere uluslararası network’e girdiklerinde bilinçli adımlar atmaları için yol göstermek
  • İş ortaklarıyla beraber devamlı ve sürekli çalışma alışkanlığı kazandırmak

Film Geliştirme Atölyesi’ne seçilen projeler:

  • Daha, Yönetmen: Onur Saylak, Doğu Akal, Yapımcı: Ziya Cemre Kutluay – b.i.t arts
  • Kaplumbağa Terbiyecisi, Yönetmen, Yapımcı: Orhan İnce
  • Kül Mektup, Yönetmen: Lusin Dink, Yapımcı: Emine Yıldırım – Giyotin Film
  • Leyla, Yönetmen: Elif Nazlı Duru, Yapımcı: Annamaria Aslanoğlu – İstos Film
  • Perihan, Yönetmen: Can Evrenol, Yapımcı: Müge Büyüktalaş / MO Film Prodüksiyon Ltd. Şti.
  • Saf, Yönetmen: Ali Vatansever, Yapımcı: Selin Vatansever Tezcan – Terminal Film Yapım
  • Sınır Bozukluğu, Yönetmen: Uğur Becer, Yapımcı: Aslı Akdağ (BELGESEL)
  • Soytarı, Yönetmen: Esra Saydam, Yapımcı: Işılay Yanbaş, Nisan Dağ – Karlakum Film
  • Yeniden İnşa Çağı, Yönetmen: İmre Azem, Yapımcı: Gaye Günay – Kibrit Film  (BELGESEL)

Film Geliştirme Atölyesi Plus’a seçilen proje:

  • Haremden Kaçış, Senarist: Serdar Soydan, Yapımcı: Olena Yershova Yıldız – Tato Film