kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Köprüde Buluşmalar Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu 10. dönem sonuçları açıklandı

6 Kasım 2020

Medienboard Berlin-Brandenburg, Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonu ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle İstanbul Film Festivali – Köprüde Buluşmalar işbirliğinde oluşturulan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu tarafından bu yıl 10. kez verilen fon kapsamında desteklenecek projeler açıklandı.

Kurum temsilcilerinden oluşan seçici kurul, başvuru yapan 12 proje arasından 3 projeyi, toplam 40.000 Avro ile desteklemeye karar verdi.

Desteklenen projeler:

Melisa Önel, Aniden – 10.000 Avro

Ortak yapımcılar: Alara Hamamcıoğlu (Vigo Film Yapımcılık), Anette Unger (Leitwolf Filmproduktion)

Tolga Karaçelik, Bir Seri Katil Hakkında Yazmaya Karar Veren Yazarın Sığ Hikayesi – 15.000 Avro

Ortak yapımcılar: Diloy Gülün (Karaçelik Film), Jan Krüger (Port Au Prince Film)

Ziya Demirel, İki Gözlüler – 15.000 Avro

Ortak yapımcılar: Annamaria Aslanoğlu (İSTOS Film), Linus Günther (Klinker Film)

Fon tarafından şimdiye kadar desteklenen 53 film arasında dünya prömiyerini Berlinale Ana Yarışma’da yapan Kız Kardeşler (Emin Alper), Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda yapan Albüm (Mehmetcan Mertoğlu), Berlinale Panorama’da yapan Ansızın (Aslı Özge), Forum’da yapan Nefesim Kesilene Kadar (Emine Emel Balcı), Generation’da yapan Mavi Bisiklet (Ümit Köreken) ile Sesime Gel (Hüseyin Karabey) ve Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan iki film Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer) ile Kardeşler (Ömür Atay) bulunuyor.

Destek alan projelerden Bir Nefes Daha (Nisan Dağ), Zuhal (Nazlı Elif Durlu), Ela ile Hilmi ve Ali (Ziya Demirel), Kar ve Ayı (Selcen Ergun) ve Whitewash‘un (Ahmet Necdet Cupur) çekimleri tamamlandı.