kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Köprüde Buluşmalar Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu başvuruları başladı

7 Temmuz 2022

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen ve Anadolu Efes’in ana destekçisi olduğu Köprüde Buluşmalar, bu yıl 12. kez Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu için açık çağrı yapıyor. Bugüne kadar bu fon tarafından Türkiye-Almanya ortak yapımı filmlere toplam 966,500 avro destek sağlandı.

Medienboard Berlin-Brandenburg ve Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonları işbirliğiyle iki ülke arasındaki uzun metraj ortak yapım projelerini desteklemek için 2011 yılından bu yana geliştirme aşamasındaki projelere verilen fon için başvuruladı başladı. Çekimine henüz başlanmamış tüm uzun metraj Almanya-Türkiye ortak yapımları fona başvurabilir.

Bugüne kadar fon tarafından desteklenen 62 film arasında dünya prömiyerlerini Berlinale Ana Yarışma’da yapan Kız Kardeşler (Emin Alper); Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda yapan Albüm (Mehmetcan Mertoğlu); Berlinale Panorama’da yapan Ansızın (Aslı Özge); Forum’da yapan Nefesim Kesilene Kadar (Emine Emel Balcı); Generation’da yapan Mavi Bisiklet (Ümit Köreken) ile Sesime Gel (Hüseyin Karabey) ve Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer) ile Kardeşler (Ömür Atay) bulunuyor. Ayrıca dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Talinn Black Nights Film Festivali’nde yapan ve Büyük Ödül’ü kazanan Bir Nefes Daha (Nisan Dağ) ile dünya prömiyerini 2021 Visions du Reel’de yaparak Jüri Özel Ödülü’nü alan Yaramaz Çocuklar (Ahmet Necdet Çupur) Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu’ndan yararlanan filmler arasında yer alıyor.

Desteklenen projelerden Zuhal (Nazlı Elif Durlu), Ela ile Hilmi ve Ali (Ziya Demirel), Kar ve Ayı’nın (Selcen Ergun) çekimleri tamamlandı. Geçtiğimiz yıl destek alan projelerden Bir Seri Katil Hakkında Yazmaya Karar Veren Yazarın Sığ Hikayesi (Tolga Karaçelik) ve İki Gözlüler (Ziya Demirel) henüz geliştirme aşamasında. 

Başvuruların her üç kuruma e-posta ile eşzamanlı yapılması gerekmektedir. Başvuru yapan proje sahipleri tüm koşulları kabul etmiş sayılır. Daha önce başvuru yapmış projeler değerlendirmeye alınmayacaklardır.