kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

KÖPRÜDE BULUŞMALAR, ENDÜSTRİ BULUŞMALARI VE SİNEMA KONUŞMALARI İLE BAŞLIYOR

6 Nisan 2018

6-17 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek 37. İstanbul Film Festivali sırasında düzenlenen ve Türkiye ile komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri, uluslararası sinema profesyonelleriyle bir araya getiren Köprüde Buluşmalar, bu yıl 6-13 Nisan tarihleri arasında düzenleniyor.

Köprüde Buluşmalar’da bu yıl Film Geliştirme ve Work In Progress atölyelerinde, Türkiye’den ve komşu ülkeler Azerbaycan, İran, Gürcistan ve Suriye’den 17 film projesi ve 5 yapımı devam eden filmin uluslararası sunumları yapılıyor.

Atölyelerin yanı sıra düzenlenen Sinema Konuşmaları’nda dijital platformlardan herkesin tutkunu olduğu dizilerin senaryo süreçlerine, çığır açan 360 derece film yapımı teknolojilerinden, film finansman yöntemlerinin en önemlileri arasında yer alan ortak yapım süreçlerine ve sinemada kadın konusuna odaklanan çeşitli söyleşiler yer alacak.

Dizi Yapım Süreçlerine Odaklanan Konuşmalar Köprüde Buluşmalar kapsamında başrollerinde Cem Davran’ın da olduğu Türkiye’nin ilk antolojik dizisi 7YÜZ üzerine 6 Nisan Cuma günü yönetmen Tunç Şahin’in ve ekibin katıldığı bir söyleşi yapılacak.

7 Nisan Cumartesi ise başrolünde Haluk Bilginer’in olduğu Şahsiyet dizisi üzerine yönetmen Onur Saylak ve senarist Hakan Günday eşliğinde bir soru cevap gerçekleştirilecek.
Dizilere odaklanan konuşmalar serisi, The O.C. dizisinin uyarlaması olan Medcezir de dahil, Yaprak Dökümü, Kurt Seyit gibi pek çok dizinin senaristliğini yapan Ece Yörenç’in ve Masum‘un
yaratıcısı Berkun Oya’nın katılımıyla Senaryo Yazımı: Büyük Fikirler Küçük Ekran söyleşisi ile tamamlanacak.

Sanal Gerçeklikten Yaratıcı Kurguya Her Yönüyle Sinema
Sinema Konuşmaları, dizilerin yanı sıra sinema üzerine pek çok farklı konuya da odaklanacak.

Sinemacılar, film yapımının önemli finans kaynaklarından ortak yapımların aşamalarını, Eurimages işleyiş sistemini konuşurken aynı zamanda festival, market ve fon temsilcileri ile tanışma fırsatını da bulacaklar.

Çağımızın yeni film deneyimi Sanal Gerçeklik (VR) ve 360 derece film yapımı ise uygulamalı olarak bir günlük atölyede çalışılacak.
Kurgucu ve yönetmenin yaratıcı süreçteki ilişkisini kurgucunun perspektifinden tartışacak olan Kurgu: Yaratıcı Süreçte Beraber Çalışma söyleşisi ve ses tasarımcılar, miksajcılar, kurgucular, yönetmenler ile birlikte ses post-prodüksiyonunu masaya yatıran Duyduğunuz Her Şeye İnanmayın! ve belgesellerin
festival yolculuğuna değinen Belgesel: Festivale Giden Yol söyleşisi Sinema Konuşmaları’nın diğer etkinlikleri arasında.
Köprüde Buluşmalar sohbetlerine katılım herkese açıktır; ancak mekân kapasitesi sınırlı olduğu için izleyicilerin onthebridge@iksv.org adresinden rezervasyon  yapması gerekmektedir.