kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi katılımcılar belirlendi

4 Şubat 2021

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından İstanbul Film Festivali kapsamında Anadolu Efes’in desteği ve TRT’nin katkılarıyla 16. kez 4 – 9 Nisan 2021 tarihlerinde çevrimiçi olarak düzenlenecek Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi’ne katılacak 12 kurmaca ve 3 belgesel film projesi belirlendi.

Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi’ne Türkiye’den 84 başvuru yapıldı. “Work in Progress” ve “Komşular” atölyelerinde Türkiye’den ve komşu ülkelerden seçilen uzun metraj kurmaca ve belgesel film projeleri ile post-prodüksiyon aşamasındaki filmlerin sunumları 7 – 9 Nisan tarihlerinde uluslararası sinema profesyonellerine yapılacak. Proje ekipleri mart ayında deneyimli uluslararası sinemacılar ve eğitmenlerle senaryo, prodüksiyon, sunum teknikleri, pazarlama ve sosyal medya çalışması yapacaklar. Film Geliştirme Atölyesi ödüllerinin sahipleri uluslararası jüri ile yapılacak görüşmelerin ardından belirlenecek.

Locarno Film Festivali’nde ilk filmi Nebula’nın açılışını yapan Tarık Aktaş, bu yıl projesi Geceden Fecre Kadar, Aether belgeseli ile prömiyerini Vision du Reel’de yapan Ruken Tekeş’in ilk uzun metraj kurmaca filmi Philax, ilk uzun metraj filmi Nefesim Kesilene Kadar ile prömiyerini 2015 yılında Berlinale Forum’da yapan Emine Emel Balcı’nın uzun metraj projesi Buradayım, İyiyim ile Film Geliştirme Atölyesi’ne katılıyor.

Geçtiğimiz yıl Work in Progress’te ilk uzun metraj filmi İki Şafak Arasında ile Anadolu Efes Ödülü’nü alan Selman Nacar ikinci uzun metraj film projesi Nesrin‘in ve ilk uzun metraj filmi Zuhal ile Color Up Post-prodüksiyon Ödülü’nü alan Nazlı Elif Durlu’nun ikinci uzun metraj film projesi Kara Orman’ın sunumları Film Geliştirme Atölyesi’nde yapılacak. Geçtiğimiz yıllarda Yaban projesiyle Work In Progress’e katılan Tareq Daoud ise bu yıl Şerife Tavşan ile Köprüde Buluşmalar’da yerini alacak.

Film Geliştirme Atölyesi kapsamında bu yıl yedi “ilk film” sunulacak. İlk kısa filmi ile İstanbul Film Festivali’nde En İyi Kısa Film Ödülü’nü alan Umut Subaşı’nın Sanki Her Şey Biraz Felaket projesi, Köprüde Buluşmalar Kısa Film Atölyesi katılımcılarından Onur Sefer’in ilk uzun metraj projesi Perşembe Gecesi Çok Karanlık, Hinterlant isimli kısa filmiyle 36. İstanbul Film Festivali’nde FIPRESCI ödülü olan Sinan Kesova’nın uzun metraj projesi Berna Film Geliştirme Atölyesi’nde sunulacak.  

Bu yıl Film Geliştirme Atölyesi’ne seçilen belgesel projeleri ise İstanbul’un Sesli Rüyaları (Anıl Eraslan),  Road to Tokyo (Efe Öztezdoğan) ve Altın Humması (Yavuz Gözeller). İlk uzun metraj projesi Aforoz ile Yılmaz Özdil ve Tussifed ile Doğu Akal da Film Geliştirme Atölyesi’nde. Gülten Taranç’ın Salyangozlar projesi de atölyeye seçilen projeler arasında yer aldı.

Film Geliştirme Atölyesi’ne Seçilen Projeler

 • Aforoz ( yön. Yılmaz Özdil, yap. Hewi Çınar )
 • Altın Humması ( yön. Yavuz Gözeller, yap. Hilal Şener)
 • Berna ( yön. Sinan Kesova, yap. Alara Hamamcıoğlu, Arda Çiltepe)
 • Buradayım İyiyim ( yön. Emine Emel Balcı, yap. Dilek Aydın)
 • Geceden Fecre Kadar ( yön. Tarık Aktaş, yap. Güneş Şekeroğlu)
 • Istanbul’un Sesli Rüyaları ( yön. Anıl Eraslan, yap. Kıvılcım Akay)
 • Kara Orman ( yön. Nazlı Elif Durlu, yap. Annamaria Aslanoğlu)
 • Nesrin (yön. Selman Nacar, yap. Burak Çevik)
 • Perşembe Gecesi Çok Karanlık (yön. Onur Sefer, yap. Tilbe Cana İnan)
 • Philax ( yön. Ruken Tekeş, yap. Balam Bingül)
 • Road to Tokyo ( yön. Efe Öztezdoğan, yap. Aslıhan Altuğ, Haluk Koçak)
 • Salyangozlar (yön. Gülten Taranç, yap. Serpil Altın)
 • Sanki Her şey Biraz Felaket ( yön. Umut Subaşı, yap. Cemre Erül)
 • Şerife Tavşan ( yön. Tareq Daoud, yap. Çiğdem Mater)
 • Tussifed ( yön. Doğu Akal, Kaan Ege)