Köprüde Buluşmalar’dan 10. yılında “Komşular” platformu

3 Mart 2016

İstanbul Film Festivali‘nin sinema profesyonellerine yönelik platformu Köprüde Buluşmalar 10. yılında yeni uluslararası işbirliklerine önayak olmak ve komşu ülkelerden sinemacılarla ilişkilere ivme kazandırmak amacı ile “KOMŞULAR” platformunu başlattı. Ortak hikâyeler geliştirirken bireyler ve kurumların birlikte çalışmaları için zemin hazırlamayı hedefleyen, Film Geliştirme Atölyesi kapsamında düzenlenen bu platforma komşu ülkelerden projeler ve sinema profesyonelleri davet ediliyor. Platofrma katılan ülkeler arasında Azerbaycan, Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, Irak, İran, Kıbrıs, Romanya, Rusya, Suriye, Ukrayna ve Yunanistan var.

Araştırma ve ön görüşme yöntemiyle seçilen komşu ülkelerden projelerin ekipleri, Türkiye’den seçilen projeler ile birlikte katılacakları sunum (pitching) çalışmasının ardından uluslararası yapımcılar ve kurum temsilcileri ile birebir görüşmeler yapacak.

4 proje, 12-13 Nisan tarihlerinde 35. İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenecek Köprüde Buluşmalar Komşular platformuna katılmaya hak kazanmıştır.

• Gürcistan – Maya Yönetmen: Tamta Gabrichidze, Yapımcı: Tinatin Kajrishvili- Gemini Film
• İran – Mahmood Yönetmen: Sina Ataeian Dena, Yapımcı: Amir Hamz- Bonvoyage Films
• Suriye – My Favorite Fabric Yönetmen: Gaya Jiji, Yapımcı: Laurent Lavole- Gloria Films Production, Ibarra Films, Dublin films
• Yunanistan – Entwined Yönetmen: Minos Nikolakakis, Yapımcı: Minos Nikolakakis, Giorgos Georgopoulos- Multivision, Authorwave