kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Köprüde Buluşmalar’ın Sinema Konuşmaları programı açıklandı

30 Mart 2021

İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen ve Anadolu Efes’in ana destekçisi olduğu Köprüde Buluşmalar bu yıl 2 – 9 Nisan 2021 tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleşiyor. Köprüde Buluşmalar kapsamında gerçekleşen “Sinema Konuşmaları, Türkiye ve yurtdışından uluslararası sektör profesyonellerini ağırlayacak.

“Sinema Konuşmaları” bu yıl dijital platformlar, dizi ve film yapım hikayeleri, post-prodüksiyon ve güçlü kadın karakter yazımı gibi sektörün farklı konularına değiniyor. “Sinema Konuşmaları” etkinlik serisi 2 – 5 Nisan 2021 tarihleri arasında İKSV YouTube sayfasından canlı olarak çevrimiçi düzenlenecek.

Farklı başlıklara odaklanmak ve sektöre dair soruları birlikte düşünmek ve bu sorulara cevaplar aramak amacıyla gerçekleştirilen “Sinema Konuşmaları” etkinlik serisine katılım için onthebridge@iksv.org adresinden kayıt yapılması gerekmektedir.

Program Detayları;

2 Nisan Cuma, 14.00-15.30 II Fikirden Perdeye: Bir Nefes Daha

Katılımcılar: Müge Özgen (Yapımcı), Nisan Dağ (Yönetmen), Yağmur Ünal ( Yapımcı)

Moderatör: Tunç Şahin

Genç sinemacılar için senaryo geliştirme, film yapımı, festival ve dağıtımı kapsayan tüm aşamalar üzerine yol gösterici bir rehber olacak etkinlikte 2017 yılında Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi’nde Jüri Özel Ödülü’nü alan ve prömiyerini 24. Tallinn Black Nights Film Festivali Ana Yarışma bölümünde yaparak En İyi Yönetmen Ödülü’nün sahibi olan Bir Nefes Daha’nın yönetmeni ve yapımcıları deneyimlerini paylaşacak.

2 Nisan Cuma, 16.30-18.00 II Fikirden Perdeye-Mimaroğlu: The Robinson of Manhattan Island

Katılımcılar: Serdar Kökçeoğlu (Yönetmen), Dilek Aydın (Yapımcı)

Moderatör: Eytan İpeker (Kurgucu, Yönetmen)

İlhan ve Güngör Mimaroğlu’nun İstanbul’dan New York’a uzanan sıra dışı hayatlarını konu alan ve dünya prömiyerini Vision du Reel’de yapan Mimaroğlu: The Robinson of Manhattan Island belgeselinin yönetmen ve yapımcısından yaratım süreci anlatılacak.

2 Nisan Cuma, 18.30-20.00 II Bir Film Ne Zaman Biter? Ses, Renk ve Fragman

Katılımcılar: Çağdaş Sercan (Fragman House Kurucu), Murat Şenürkmez ( mute.İstanbul-Kurucu Ortak), Ufuk Genç (Cine Chromatix-CEO), İlknur Bal (Mattepost-Kurucu)

Moderatör: Çiçek Kahraman (Kurucu)

3 Nisan Cumartesi, 14.00-15.30 II Dijital Platformlarla Tanışalım – Blu TV ve Yapım Hikâyesi: Bonkis

Katılımcılar: Emre Erdoğdu (Yönetmen), Deniz Şaşmaz Oflaz (Blu Tv İçerik Editörü), Deniz Tezuysal (Oyuncu-Yazar)

Moderatör: Engin Palabıyık (Yapımcı)

Blu TV’nin içerik editörü Deniz Şaşmaz Oflaz ile platformun sinemacılar için sunduğu işbirlikleri ve seçki sürecininin konuşulacağı etkinlikte Türkiye dizi sektörüne içeriği ile farklılık katan Bonkis dizisinin yapım aşamaları yazar ve yönetmeninden dinlenecek.

3 Nisan Cumartesi 16.30-18.00 II Dijital Platformlarla Tanışalım – MUBI

Katılımcı: Cem Altınsaray (MUBI-Türkiye Direktörü)

Moderatör: Engin Palabıyık (Yapımcı)

İçinde farklı ve zengin içerikler bulunan sinema platformu MUBİ’nin Türkiye direktörü Cem Altınsaray ile bir dijital mecranın oluşumu, yönetimi, film seçkisi süreci ve ortak yapım olasılıkları hakkında konuşulacak.

5 Nisan Pazartesi, 14.00-15.30 II TRT İle Ortak Yapım

Faruk Güven (TRT Sinema Müdürü), Maryna Gorbach (Yönetmen), Mehmet Bahadır Er (Yönetmen, yapımcı), Zeynep Koray(Yapımcı)

Moderatör: Armağan Lale (Yapımcı)

TRT’nin bağımsız sinemacılara sağladığı ortak yapım olanaklarının konuşulacağı panelde TRT’den destek alarak uluslararası yapımlara imza atmış yönetmen ve yapımcılar deneyimlerini paylaşacak.

5 Nisan Pazartesi 16.30-18.00 II Film ve Dizilerde Güçlü Kadın Karakterler Yaratmak

Katılımcılar: Sacha Polak (Yazar,Yönetmen), Sacha Gertsik (Yaratıcı Yapımcı, Senaryo Danışmanı), Halina Rejn (Yazar,Yönetmen), Carice van Houten (Oyuncu)

Moderatör: Emine Yıldırım (Yazar, Yönetmen, Yapımcı)

Hollanda Konsolosluğu desteğiyle Hollanda’dan kadın yazar / yönetmenlerin katılımı ile gerçekleştirilecek Film ve Dizilerde Güçlü Kadın Karakterler Yaratmak konulu sinema konuşmaları serisinde film ve dizilerde kadın karakterler üzerine konuşulacak.

Ayrıca program kapsamında onthebridge@iksv.org adresine e-posta atanlar Sacha Polak’ın Dirty God filmini ve Halina Rejin’in Carice van Houten’in başrolünde olduğu Instinct filmini 30 Mart saat 10.00’dan itibaren ücretsiz olarak izleyebilecekler. Panel sırasında yönetmenler filmler üzerine konuşacak.

5 Nisan Pazartesi 19.00 – 21.00 II Film ve Dizilerde Güçlü Kadın Karakterler Yaratmak

Katılımcılar: Aurora Guerrero (Yazar, Yönetmen), Debra Granik (Yazar, Yönetmen), Dilcia Barrera (Programcı- Sundance Film Festivali), Jennifer Kushner( Film Endüstrisi ve Sanatçı Gelişim Danışmanı), Iram Parveen Bilal (Yazar, Yönetmen)

Moderatör: Doç.Dr. Melis Behlil (Öğetim Görevlisi-Kadir Has Üniversitesi)

Amerikan Büyükelçiliği‘nin desteği ile gerçekleştirilecek Film ve Dizilerde Güçlü Kadın Karakterler Yaratmak konulu sinema konuşmaları serisinde Amerika’dan kadın yazar / yönetmenlerin katılımı ile medyadaki kadın imajı üzerine konuşulacak.