Körfez filmi destek bekliyor

15 Eylül 2016

Yönetmen ve yapımcı Emre Yeksan’ın çekimleri devam eden ilk uzun metrajlı filmi “Körfez”‘in kurgu süreci için gereken masrafları karşılamak amacıyla Fongogo’da bir destek kampanyası başlatıldı. Kampanya Eylül ayı sonuna dek devam ediyor.

Film bugüne kadar Kültür Bakanlığı, İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme ve Ortak Yapım Platformu, Saraybosna Film Festivali CineLink Film Geliştirme ve Ortak Yapım Marketi, EKRAN Varşova’daki Wajda Studio Film Okulu Film Geliştirme Atölyesi, Berlin Film Festivali World Cinema Fund ve Yunanistan Film Merkezi’nden destek aldı.

Mimar Sinan ve Sorbonne üniversitelerinde sinema eğitimi alan Emre Yeksan, yapımcılığını yaptığı, uluslararası festivallerde gösterilmiş Süt, Unutma Beni İstanbul ve Sesime Gel gibi filmlerin ardından bu kez yönetmen koltuğunda. Filmin senaryosunu ise yönetmen Emre Yeksan ve Ahmet Büke birlikte kaleme aldı.

Körfez’in yapımcılığını üstlenen Anna Maria Aslanoğlu daha önce İngiliz yönetmen Grant Gee’nin dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan Anıların Masumiyeti (The Innocence of Memories) filminde yardımcı yapımcı olarak çalıştı ve Ziya Demirel’in Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarıştıktan sonra 70’ten fazla festivalden ödüllerle dönen kısa filmi Salı’nın yapımcılığını üstlendi. Filmin uygulayıcı yapımcılığını EAVE yapımcılarından C. Aslı Filiz (Bir Film) üstlenirken, Almanya’dan Dirk Engelhardt (Kundschafter Films) ve Yunanistan’dan Maria Drandaki (Homemade Films) ortak yapımcılar olarak projede yer alıyorlar. Filmin görüntü yönetmenliğini, filmleri Cannes, IDFA Amsterdam, DOXA Vancouver, Atlanta, Los Angeles, Londra, Lizbon, New York gibi dünyanın çeşitli festivallerinde gösterilen, 2010 Polonya Camerimage Altın Sinematografi ödüllü Jakub Giza üstleniyor.