kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

KRANK Art Gallery’den yeni sergi

7 Eylül 2018

KRANK Art Gallery, 7 Eylül – 20 Ekim 2018 tarihleri arasında Merve İşeri’nin solo sergisi “Çürüyen Kavunlar”a ev sahipliği yapıyor. Serginin küratörlüğünü Nicole O’Rourke üstleniyor.

Sorgulama ve insan doğasını inceleme ihtiyacı içinde olan ve felsefeyi araç olarak kullanan İşeri, felsefe sayesinde gerçekliklerle kurduğu ilişkiyi farklı sembollerle dışa vuruyor. Serginin temelini oluşturan dört resim ile bedenimizin asli ve kaçınılmaz görevi olan dünyayı sindirme ve onun içinde yaşamayı ele alıyor.

Çürüyen Kavunlar dört resim üzerine kuruluyor; bunların her birinde, biçimsel olarak yabancı duran bedenler tasvir ediliyor. Hayalvari bir dünyaya yerleştiriliyorlar ancak, Merve’nin resmettiği yaratık figürleri açık bir şekilde dişi figürler. Dört sayısı dünyevi bir sayıdır: dört element, ayın dört evresi, dört mevsim, dört ana yön… Dört sayısı içerisinde yerleşik bir mantık var. Bunun yanında yeryüzü ve onun sakinlerini kapsayan, onlardan yola çıkan ve onlar üzerinde gerçekleşen daimi bir değişim halini yeğ tutma söz konusu.

Sanatçı, çalışmalarında insan bedenine odaklanırken insanın doğayı kendi fiziksel bedeni üzerinden algıladığı gerçeğine işaret ediyor. Eserlerinin bazı köşelerine bedenin farklı parçalarını saklayan sanatçı, sürekli kendini eksik hisseden insana sahip olduğu gücü hatırlatmak için kusursuz bedensel bütünlüğünü vurgulamak istiyor.