kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

KTSM’den yeni program: ‘Doğadan İlham Alan Sürdürülebilir Çözümler: Mimari ve Tasarım Perspektifi’

26 Ocak 2022

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM), Kalebodur’un desteğiyle, mimari ve tasarım alanında eğitim gören gençler ve yaşam boyu öğrenime inanan profesyoneller için, biyoteknoloji ve biyolojik bilimler odaklı yaratıcı ve yenilikçi çözümlerin ortaya koyulmasını ve disiplinlerarası fikir alışverişini desteklenmesini amaçlayan ‘Doğadan İlham Alan Sürdürülebilir Çözümler: Mimari ve Tasarım Perspektifi’ programını başlatıyor.

Başta iklim krizi olmak üzere kronik sorunlara çözüm arayışları kapsamında farklı disiplinlerden öğrenci ve profesyonelleri alanında yetkin isimlerle bir araya getirmeyi amaçlayan program, doğadan ilham alan örnekleri bir araya getirerek, katılımcıların problem çözme yetkinliği üzerine sinerji oluşturmayı hedefliyor. 7 Mart 2022 tarihinde başlayacak programa başvurular başladı.

Program, üniversitelerin mimarlık fakültesi öğrencileri (mimarlık, iç mimarlık, şehir bölge planlama, endüstri ürünleri tasarımı) arasından seçilecek lisans (3. ve 4. sınıf), yüksek lisans öğrencileri ile istekli profesyonelleri alanında yetkin akademisyen ve uygulayıcılarla bir araya getirecek.

Program, eğitim (6 hafta) ve girişimcilik (4 hafta) olmak üzere iki ayrı modülden oluşacak. Adı geçen bölümlerden başvuran ve ön elemeyi geçen 20 öğrenci, eğitim modülünün ardından girişimcilik modülüne de ücretsiz katılım sağlayabilecek. Projeye dahil olmak isteyen mimarlık ve tasarım alanında çalışan ve hayat boyu öğrenmeyi amaçlayan profesyoneller ise 6 haftalık eğitim modülüne ücretli katılım sağlayabilecek. Eğitim modülü çevrimiçi gerçekleştirilirken, girişimcilik modülü KTSM’de hayata geçecek.