kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Kuir ve feminist edebiyat alanında yeni bir yayınevi: “Umami Kitap”

8 Kasım 2021

Bike Su Öner, Büşra Mutlu ve Seçil Epik tarafından kurulan Umami Kitap, kuir ve feminist perspektifle yazılmış kitapları titiz çeviri, özenli editoryal süreç ve yenilikçi tasarımlar eşliğinde Türkçe okuruyla buluşturmak için bağımsız bir yayınevi olarak yayın hayatına başladı.

Umami, adını aldığı beşinci temel tat gibi benzersiz lezzette kurgu ve kurgu dışı kitapları yayımlamayı ve okurların dikkatine sunmayı amaçlıyor ve geçmiş, bugün ve gelecekten yazarların, okuyucuların düşünme şeklini ters yüz edip dönüştürecek eserlerin peşine düşüyor. 

Umami’nin ilk kitabı Rita Mae Brown’ın kaleme aldığı Yakut Orman. Yalnızca yazarı Rita Mae Brown’ın kariyerinin değil Amerikan edebiyatının da dönüm noktalarından biri olan Yakut Orman (Rubyfruit Jungle, 1973) tam kırk sekiz yıl sonra Türkçe’de. Rita Mae Brown’ın cesur ve akıcı üslubuyla hayat bulan Yakut Orman, Molly Bolt’un çocukluğuyla başlayıp genç bir kadın olarak kendini ve dünyadaki yerini bulmasına uzanan bir büyüme hikâyesi. Dünyanın dört bir yanında milyonlarca okura ulaşan Yakut Orman’ı en iyi, 1980 yılındaki kapağında yer alan bir not tanımlıyor: “Farklı olmaya ve bunu sevmeye dair bir roman.”

Umami’nin yayın programında müzisyen Jenny Hval’ın yazarlık kariyerini başlatan Paradise Rot, Caleb Azumah Nelson’ın beğeni toplayan çıkış romanı Open Water ve Torrey Peters’ın bu yıl Women’s Prize For Fiction uzun listesine girmeye hak kazanan romanı Detransition, Baby yer alıyor.