kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

KuirFest ve British Council’den LGBT film yarışması

15 Haziran 2017

British Council Türkiye, Pembe Hayat KuirFest ile birlikte sevginin vazgeçilmez bir insan hakkı olduğuna inanan, Türkiye’den LGBT konuları üzerine çalışan kısa filmcileri LGBTİ+ Kısa Film Yarışması‘na çağırıyor.

Dünyanın küresel çaptaki ilk dijital LGBTİ+ film festivali olma özelliğini taşıyan #FiveFilms4Freedom’dan esinlenerek düzenlenen yarışmaya başvurmak isteyen adayların online formu doldurarak kısa filmlerinin bağlantısını en geç 20 Eylül 2017 tarihine kadar British Council‘e göndermeleri gerekiyor.

Türkiye’de yaşayan yönetmenlerin herhangi bir dilde ve son iki yıl içinde çektikleri kısa filmlerin kabul edileceği yarışmada değerlendirmeye alınacak eserlerin azami süresi 25 dakika olarak belirlendi. Finale kalan kısa filmler; başta İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere toplam beş şehirde gösterilecek ve oylanacak.

Finale kalan eserler arasından halk oylaması ve jürinin seçeceği iki kısa filmin yönetmenleri, British Council’in davetlisi olarak Avrupa’nın en büyük LGBTİ+ film festivali BFI Flare’e gitme hakkı kazanacak. Ayrıca kazanan filmler, İngiltere’nin çeşitli kentlerinde de gösterim olanağı bulacak.

Başvuru Şartları:

  • Yönetmen Türkiye’de ikamet ediyor olmalıdır.
  • Kısa filmler 25 dakikayı aşmamalıdır.
  • Birleşik Krallık’ta tiyatral ya da video ortamında daha önce yayınlanan filmler diskalifiye edilecektir. Başvurular son iki yıl içinde üretilmiş olmalıdır. (Mart 2016 ve sonrası)
  • Filmler herhangi bir dilde olabilir. İngilizce ve Türkçe dışındaki dillerde çekilen filmlerde İngilizce ve Türkçe altyazı olması zorunludur. Diyaloğun ya da yorumun bilinmesi ya da anlaşılması gereken kısa sahneler için de aynı İngilizce ve Türkçe altyazı koşulu geçerlidir. Elektronik altyazı sistemi yalnızca gerçekten gerekliyse kullanılacaktır. Altyazısız film kopyalarının kabul edildiği istisnai durumlarda ise, İngilizce ve Türkçe diyalog listesinin sağlanması gerekmektedir.
  • Yapımcıdan izin alınması kaydıyla, filmden alınan klipler tanıtım amacıyla sosyal medyada kullanılabilecektir.

#fiveFilms4freedom

fiveFilms4freedom, LGBT hakları için dünya genelinde düzenlenen dijital bir film festivalidir. Son üç yıldır gerçekleştirilen ve tüm dünyada büyük övgü alan festival, izleyici sayısını her yıl artırıyor. fiveFilms4freedom Britanya Film Enstitüsü Flare ve Britanya Film Enstitüsü Lezbiyen, Gay, Biseksüel ve Trans Birey (LGBT) Film Festivalleri işbirliğinde gerçekleştiriliyor. British Council her yıl Flare Film FestivaliOpens in a new tab or window.‘ne beş film seçiyor (www.bfi.org.uk/flare) ve on gün boyunca bu filmler dünyanın her yerinden insanların izleyebilmeleri için online erişilebilir hale getiriliyor. Beş filmden ikisi Britanyalı, üçü uluslararası yönetmenlerin imzasını taşıyor.