kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Kültür için Alan 2. Dönem Destek Programı 2020 başvuruları başladı

22 Temmuz 2020

Kültür için Alan tarafından kültür-sanat alanında gerçekleşecek dijital projelere odaklı Kültür için Alan Destek Programı 2020 programı başlıyor.

Program, dijital çerçevede ve çevrimiçi platformlarda uygulanacak, heyecan verici kültür-sanat proje başvurularını bekliyor. Destek Programı; İzmir, Diyarbakır, Gaziantep ve/veya bu şehirlerin komşu kentlerinde aktif, farklı disiplinlerden sanatçıların, kültür-sanat kurumlarının, organizasyon, inisiyatif, kolektif ve sivil toplum aktörlerinin proje önerilerini kapsıyor. Son başvuru tarihi 16 Ağustos 2020.

COVID-19 salgını süresince toplumla daha güçlü bir diyalog kurmak ve böylece salgının olumsuz etkilerine karşı koymak amacıyla, farklı şehirlerden kültür-sanat alanındaki aktörler, çeşitli çevrimiçi alanlarda sanal üretimler ve programlar geliştirdi. Salgın, diğer yandan, kültürel alanda etkin olan bazı aktörlerin faaliyetlerini de durdurma noktasına getirdi. Bu nedenlerden ötürü, yalnızca yaratıcılığı dijital platformlarda kucaklamakla kalmayıp, aynı zamanda dezavantajlı aktörleri sanal ortamda ilerici çalışmalar yapmaya teşvik etmek amacıyla Kültür için Alan, yılın son çeyreği için bir seferliğe mahsus bir destek programı başlatıyor.

Bu destek fonu, sanatsal anlayışı kültürel alanda bilgi ve/veya eğitim programlarıyla birleştiren, bir etki yaratmayı ve daha geniş ve çeşitli bir kitleye ulaşmayı hedefleyen önerilere odaklanıyor. Sanal-kültürel alanın seçkin örneklerini geliştirmek isteyen profesyoneller, çevrimiçi proje önerileriyle fona başvurabilirler. Başvuru formunda açıklanan kriterleri karşılayan ve değerlendirme aşamasından sonra seçilen projelerin her biri 40.000 TL’ye kadar mali destek alabilir. Toplamda en fazla 15 proje seçilecektir.

Başarılı projeler 4 Eylül 2020’de Kültür için Alan’ın internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır. Fon desteği alan projeler 5 Eylül’de başlamalı, 10 Aralık 2020 tarihine dek tamamlanmalıdır. 2020 yılı dâhilinde Kültür için Alan’dan fon alan kişi ve kurumlar, bu açık çağrı kapsamında değerlendirilmeyecektir.