kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Kültür için Alan 2021 proje başvuruları başladı

2 Şubat 2021

Kültür için Alan, 2021 proje başvuruları için açık çağrısını başlattı. Açık Çağrı 2021; görsel sanatlar, kültürel miras, edebiyat, sinema, müzik, çağdaş sanat, performans, dans, tiyatro ve yeni medya sanatları alanında üretim yapan kişi, kurum, inisiyatif ve sivil toplum kuruluşlarını proje destek başvurusu yapmaya davet ediyor.

Kültür için Alan, kültürel merkezlerin dışındaki üretimleri desteklemek ve teşvik etmek hedefiyle İzmir, Diyarbakır, Gaziantep ve bu kentlerin komşu şehirlerine odaklanıyor. Buna göre İzmir’in komşu illeri olan Manisa, Aydın, Balıkesir; Gaziantep’in komşu illeri olan Kilis, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Diyarbakır’ın komşu illeri olan Mardin, Batman, Muş, Bingöl, Elazığ, Adıyaman’dan da başvuruları kabul ediyor.

Türkiye’nin diğer şehirlerinde bulunan profesyoneller de Diyarbakır, Gaziantep, İzmir ve listedeki komşu kentlerden başvuran adaylarla işbirliği kurarak destek programından yararlanabilir. Asıl başvuru sahibi, yukarıda yer alan kentlerden birinde ikâmet ediyor olmalıdır.

Adayların başvuru formunu doldurup projeye dair bütçe planlarını ekleyerek başvurmaları gerekmektedir. Başvuru formunda açıklanan kriterleri karşılayan projelerin her biri 85.000 TL’ye kadar finansal destek alabilir. Bu destek fonu öncelikli olarak, sanatsal anlayışı kültürel alanda bilgi ve/veya eğitim programlarıyla birleştiren, etki yaratmayı ve daha geniş ve çeşitli bir kitleye ulaşmayı hedefleyen proje önerilerine odaklanıyor.