Kültür için Alan 2022 proje başvuruları başladı

2 Şubat 2022

Kültür için Alan, 2022 proje başvuruları için açık çağrısını başlattı. Proje Destek Fonu bu yıl ‘işbirliği’ kavramına odaklanıyor ve uygun başvuru adaylarını, Türkiye’den ve/veya Kültür için Alan’ın partner ülkeleri olan İsveç, Hollanda, Fransa ve Almanya’dan ortaklıklar kurmaya davet ediyor.

2022 Proje Destek Fonu, eşit öğrenme sürecini ve yaratıcılığı teşvik etmek üzere Türkiye ve yurt dışındaki kültür aktörlerinin bağlarını güçlendirmeyi ve yakın işbirliklerini desteklemeyi hedefliyor.

Kültür için Alan, proje bölgelerindeki ortaklarının iki yıldır pandemi sebebiyle kısıtlanan ağ geliştirme ve etkileşim imkânlarını güçlendirmek üzere, bu yıl eğitim programlarına ve uluslararası dolaşıma odaklanan yeni bir yaklaşım izliyor.

Açık Çağrı, Kültür için Alan’ın başladığı 2017 yılından bu yana belirli programlarından birinde yer almış, kültür-sanat alanında aktif üretim yapan kişi, kurum, inisiyatif ve kültür-sanat faaliyetlerinde bulunan sivil toplum kuruluşlarından başvuruları bekliyor. Başvuru sahibinin geçmişte Kültür için Alan’ın Proje Destek Fonu’ndan hibe almış Dolaşım veya Kültür Yönetimi Eğitim programlarından en az birine katılmış olması gereklidir.

Başvurular yalnızca Kültür için Alan’ın odaklandığı şehirler olan İzmir, Diyarbakır, Gaziantep ve bu kentlerin komşu şehirlerinden (İzmir, Manisa, Aydın, Balıkesir, Gaziantep, Kilis, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Muş, Bingöl, Elazığ, Adıyaman) yapılabilir. Başvuru sahibinin proje ortağı ya da ortakları Türkiye’nin herhangi başka bir kentinde ve/veya İsveç, Hollanda, Fransa ve Almanya’da yaşıyor ve çalışıyor olabilir. Aynı şehrin içinden kurulacak muhtemel işbirliği başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.

Başvuru sahibi ve proje ortakları görsel sanatlar, kültürel miras, edebiyat, sinema, müzik, çağdaş sanat, performans, dans, tiyatro, yeni medya sanatları veya tasarım alanında faal olmalıdır. Proje başına maksimum 150.000,00 TL bütçe talep edilebilir.